Коли необхідно звернутись к лікарю?, Симптоми і лікування

Дизентерія у дітей: симптоми та лікування

Дизентерія – це гостре інфекційне захворювання, яке уражує товстий кишечник. Виникає запальний процес, з’являються виразки на слизовій, що проявляється спазмами у животі та діареєю з домішками слизу та крові. Дизентерія у дітей, особливо раннього віку, зустрічається частіше, порівняно з дорослими. Захворювання може виникнути у будь-яких умовах, та в основному зустрічається в умовах тропічного спекотного клімату та антисанітарії.

Автор: к.мед.н., доцент Возняк Андрій Валерійович

На сьогоднішній день розповсюджено такі види хвороби:

 • Бактеріальна дизентерія – найчастіша форма. Її викликає шигела – патогенний мікроорганізм з роду ентеробактерій. Також має назву «шигельоз». Зустрічається усюди.
 • Амебна дизентерія виникає у випадку потрапляння в організм амеби – одноклітинного паразиту, що частіше за все зустрічається в умовах спекотного клімату. Такою формою хвороби можна заразиться під час подорожей. Дана форма викликає у дитини тяжке протікання хвороби.

Дизентерія може виникнути у будь-якому віці, та частіше на неї страждають діти 2-7 років. Максимальні показники захворюваності з’являються у літній час. Малюки у цей період багато часу гуляють, купаються у водоймах, грають у пісочницях. У грудному віці захворювання зустрічається дуже рідко. Все тому, що такі діти мають сильний імунітет, який вони отримали від матері, а також їх контакти у цей період обмежено. Іноді, у 5% випадків, дизентерію можна виявити у малюків до 1 року. Причиною зараження може бути вживання неякісної води чи зіпсованих молочних продуктів. Ризик захворіти є у дітей, які мають ускладнений фон, що передує захворюванню: рахіт, анемію, діатез, гіпотрофію, штучне вигодовування. Протікання дизентерії у них може бути надзвичайно тяжким.

Симптоми дизентерії у дітей

За гострої форми хвороби виникають прояви коліту. Ознаки дизентерії у дітей при цьому такі: часті випорожнення, можуть виникати несправжні позиви до дефекації. У маленьких дітей виникає неспокій, під час цього вони напружуються.

Шигельоз виникає через 1-3 доби після того, коли інфекція потрапила в організм. Бактеріальна дизентерія у дітей має наступні симптоми:

 • рідкі випорожнення, в яких з часом з’являються слиз та кров;
 • больові відчуття у животі;
 • відсутність апетиту;
 • дефекація відбувається з напруженням, з’являється біль у прямій кишці;
 • підвищення температури тіла, хворого морозить;
 • нудота, блювання;
 • ознаки зневоднення організму;
 • втрата ваги.

Якщо виникла амебна дизентерія, симптоми у дітей після інфікування можуть з’явитися пізніше, іноді навіть після 20 днів. Амебіаз проявляється:

 • болем у животі;
 • нудотою, блюванням;
 • лихоманкою, хворого морозить;
 • сильною втомою;
 • напруженням під час дефекації, що супроводжується болем у прямій кишці;
 • рідким випорожненням зі слизом, гноєм, з виглядом як «малинове желе».

Можливим є потрапляння амеб у інші органи, що ускладнює протікання захворювання. Симптоми можуть зберігатися тривалий час (до кількох тижнів).

Тяжкість захворювання залежить від того, наскільки масивним є запалення, а також від виду збудника, віку малюка та стану його здоров’я, моменту інфікування. Якщо хвороба виникла у немовляти, частіше виникає її токсична форма через масивність ураження. У малюків 2-3 років буває сильно виражена інтоксикація, вона може навіть випереджати кишкові розлади. У дітей після 4 років рідше виникає зневоднення організму.

Причини дизентерії у дітей

Дизентерія у дитини виникає під час контакту з хворим, іноді з людиною зі стертим протіканням захворювання та навіть реконвалесцентою (що одужала). Пацієнти заразні вже з першого дня захворювання, оскільки з калом виділяється велика кількість збудника.

Зараження може відбутися такими шляхами:

 • фекально-оральний;
 • водний – під час купання у басейнах, відкритих водоймах, вживання води;
 • контактно-побутовий (через посуд, білизну, брудні руки, іграшки);
 • харчовий шлях – вживання немитих фруктів та овочів, продуктів з недостатньою термічною обробкою, прострочених.

Причини дизентерії у дітей – потрапляння до організму їх збудників – шигел та амеб.

 • Шигели – грамнегативні палички, анаероби, які характеризуються тривалою стійкістю у зовнішньому середовищі (до 3 місяців) та продуктах харчування (до 1 місяця). Малочутливі до висушування та зниження температури, але швидко гинуть після нагрівання. Чутливі до дезрозчинів.
 • Амебою вражається товста кишка. Збудник може існувати у вегетативній (активній) формі та неактивній (цистній). Зараження можливе під час контакту з інфікованими фекаліями, що трапляється у випадку порушення санітарно-гігієнічних умов. Шляхи передачі ті ж самі, що і у випадку бактеріальної форми хвороби.

Захворювання може виникати у вигляді епідемічних спалахів чи спорадичних випадків. Часто спостерігаються родинні осередки, при цьому пік захворюваності відбувається у літньо-осінній період. Дизентерія у дітей до року зустрічається у надзвичайно рідких випадках. Хронічна форма хвороби може виникати у ослаблених пацієнтів зі зниженим імунітетом, які страждають на супутню патологію.

Лікування дизентерії у дітей

Терапію направлено на знищення збудника, полегшення симптомів та позбавлення від токсинів з кишечника. За даної патології показано постільний режим, тому що рух може погіршити прояви захворювання.

Перші 2-3 доби рекомендовано рідку дієту. Якщо постраждало немовля, грудне вигодовування не відміняються. Старшим дітям треба давати овочеві відвари, рідкі каші, картопляне пюре, кисілі, рідкі супи, печені яблука. Ні в якому разі не можна давати продукти, що важко перетравлюються, та швидко збільшувати об’єм харчування, так можуть траплятися рецидиви.

Для боротьби зі зневодненням треба давати багато рідини. Для цього показано оральні розчини для регідратації. За наявності лихоманки допоможуть жарознижуючі засоби на основі ібупрофену та парацетамолу. Не варто давати антидіарейні засоби за типом лопераміду, оскільки вони можуть погіршити стан дитини.

Самолікування за дизентерії категорично протипоказане. Обов’язковим є те, що рішення щодо засобів для лікування дизентерії у дітей має приймати лікар, враховуючи багато факторів: бактеріологічні дослідження, вік пацієнта, тяжкість захворювання. Можуть призначатися такі групи препаратів:

 • антибіотики;
 • оральні регідратаційні засоби;
 • ферментні препарати для нормалізації шлункової секреції;
 • дезінтоксикаційна терапія;
 • допоміжні засоби для нормалізації мікрофлори кишечника – про- та пребіотики.

За легкої форми дизентерії одужання можливе 2-3 тижні. Але, щоб повноцінно відновитися, організму необхідно кілька місяців. Обов’язково треба дотримуватися дієти, оскільки існує високий ризик рецидивів.

Виписка зі стаціонару проводиться через 3 дні з моменту абсолютного одужання (нормалізація температури тіла, випорожнень). Обов’язково необхідно отримати негативне бактеріальне дослідження, яке проводять через 2 дні після завершення прийому антибактеріальних препаратів. Диспансерне спостереження за дітьми, які перехворіли, складає 3-6 місяців.

Профілактика дизентерії

Обов’язково з раннього віку варто навчити дитину слідкувати за особистою гігієною. Дизентерія у дітей боїться води та мила, тому якщо ретельно мити руки після прогулянок, відвідування туалету, перед вживанням їжі, можна уникнути ризику розвитку хвороби.

Під час подорожей, особливо до інших країн, необхідно звернути увагу на такі моменти:

 • Вживати воду у пляшках, уникати місцевої водопровідної води. Якщо немає можливості купити воду, у крайньому випадку її необхідно прокип’ятити.
 • Під час чищення зубів малюку не варто користуватися сирою водою.
 • Уникати використання рушників у громадських місцях.
 • Не купляти напої та їжу у вуличних торговців.
 • Уникати зловживання немитих фруктів, овочів.

Хоча дизентерія у дитини – розповсюджена хвороба, що може повністю вилікуватися, вона може бути небезпечною, особливо для дітей раннього віку. Тому, у випадку виникнення будь-яких ознак, що можуть вказувати на дану патологію, варто одразу ж звернутися до лікаря.

 

Джерела:

 1. Инфекционные болезни – Евгения Шувалова. Серия: Учебник для медицинских вузов. Издательство Медицина, 2015 г. 696 страниц.
 2. Пищевые инфекции. Дизентерия, сальмонеллез, лямблиоз, аскаридоз. Автор Валентина Шабанова. Издательство Слог. 2014 год. 160 страниц.
 3. Здоровье вашего ребенка. Книга для разумных родителей. Авторы: Староверов Юрий Иванович, Шабалов Николай Павлович. Издательство Питер. 2014 год, 352 страницы.
 4. Все о детских болезнях. Книга умных родителей. Авторы: Е. Федорова. Книжкин Дом, 2012 год. 791 страница.
Сохраните статью и расскажите друзьям Метки

Похожие статьи