Коли необхідно звернутись к лікарю?, Симптоми і лікування

Гастрит у дітей: симптоми та лікування

Захворювання органів ШКТ, зокрема, гастрит, – розповсюджена патологія у дитячому віці. Раніше вона частіше діагностувалась у підлітків, але в останні роки можна виявити гастрит у маленьких дітей. Його хронічна форма може стати причиною розвитку виразкової хвороби.

Гастрит у дітей – це захворювання, за якого виникає запальний процес слизової оболонки шлунку. Під час надходження їжі відбувається утворення шлункового соку, що бере участь у процесі травлення. У ньому міститься пепсин, соляна кислота, вода, слиз та інші компоненти. Пепсин – це фермент, необхідний для перетравлювання білка. Соляна кислота стимулює моторну функцію шлунку, підтримує оптимальний рівень кислотності, бере участь у процесі травлення. Слизову оболонку шлунку вкрито товстим шаром слизу, саме це захищає її від пошкоджень різноманітними агресивними факторами.

Коли виникає гастрит у дитини, слизова запалюється у результаті впливу на неї таких пускових механізмів, як стресові ситуації, різноманітні зовнішні фактори, вживання деяких ліків, генетична схильність.

Автор: к.мед.н., доцент Возняк Андрій Валерійович

Види та класифікація гастриту

Гастрит у дитини розділяють на види за різноманітними ознаками: залежно від його походження, локалізації, характеру змін, стадії запального процесу, тощо.

До того ж залежно від характеру вироблення шлункових ферментів гастрит поділяють на три види: гастрит із підвищеним, нормальним та зниженим виробленням шлункового соку.

У дитячому віці частіше діагностують гастрит, за якого спостерігається нормальне чи підвищене вироблення шлункових ферментів.

І, наприкінець, за своєю формою гастрит у дитини буває гострим або хронічним.

Гостра форма – виникає раптово у результаті сильного та нетривалого впливу того чи іншого подразника, наприклад, після вживання гострої або смаженої їжі.

Гострий гастрит у дітей – це, власне, те харчове отруєння, за якого токсини, що потрапили в організм, викликають запалення слизової шлунку.

Проявляється гострий гастрит у дитини болем у епігастрії. Також можлива відрижка, нудота, важкість у шлунку, зниження апетиту. Іноді виникає блювання неперетравленими рештками їжі, а після цього з’являються домішки жовчі.

У маленьких дітей така форма часто може виникати через потрапляння до шлунку різноманітних токсичних речовин, наприклад, агресивної побутової хімії. За поєднання з ознаками інтоксикації та високою температурою тіла, можна запідозрити інфекційний характер гастриту. Іноді багаторазове блювання може спровокувати зневоднення.

Хронічний гастрит у дітей виникає, коли послаблюються захисні ресурси організму, після чого факторами агресії пошкоджується слизова шлунку. Симптоми при цьому слабко виражені, але запалення тривале.

Причини гастриту у дітей

Можна виділити різні причини гастриту у дітей.

Неправильний раціон та режим харчування

 • Вживання дитиною продуктів, які важко перетравлюються та не відповідають віку.
 • Вживання їжі дуже холодної або гарячої.
 • Вживання фаст-фуду, особливо часте.
 • Зловживання солодким, жирними стравами, спеціями.
 • Вживання великої кількості грубої клітковини у раціоні.
 • Надмірне вживання газованих напоїв.

Харчова алергія

 • Гастрит у дитини може виникати у випадку випадкового ковтання деяких хімічних речовин: миючих засобів, лугів, кислот.
 • Його також викликає довготривале вживання деяких ліків: сульфаніламідів, глюкокортикоїдних гормонів, нестероїдних протизапальних засобів.
 • Гастрит інфекційного характеру можуть спровокувати продукти, заражені патогенною мікрофлорою.

Інші причини

Хронічний гастрит у дітей найчастіше виникає у результаті впливу на слизову оболонку бактерії Helicobacter pylori. Зазвичай, мікроб можна виявити не лише у хворої дитини, а й у інших членів родини. Патології сприяють ті ж самі фактори, які викликають гостру форму захворювання.

Крім того, гастрит у дитини може виникнути внаслідок переживання сильних стресових ситуацій. Стрес здатен порушити моторику органів ШКТ та нормальний кровообіг шлунку, а також викликати рефлюкс – стан, за якого жовч з дванадцятипалої кишки закидається назад у шлунок, провокуючи власне, хронічний гастрит.

Велике значення має спадкова схильність, тому що статистика говорить, що хронічний гастрит частіше виникає у дітей, які мають ускладнену історію хвороби щодо патології травних органів. Також дана форма може розвиватися вторинно, за наявності іншої патології (хвороби Крону, целіакії).

Симптоми гастриту

Коли виникає гострий гастрит у дітей, симптоми з’являються вже за 4-12 годин з моменту впливу на слизову шлунку подразнюючого фактору. Хронічний гастрит розвивається повільніше. За цієї форми загострення чергуються з послабленням симптомів або їх зникненням.

Загальні ознаки гастриту у дитини:

 • Біль у верхній частині живота. Інтенсивність больових відчуттів залежить від того, наскільки виражено запалення та як конкретна дитина їх сприймає. Тому біль в області під грудиною пацієнти описують, як сильний та нестерпний або не інтенсивний ниючий.
 • Відчуття дискомфорту та важкості у шлунку може поєднуватися із больовим синдромом або виникати ізольовано.
 • Відрижка кислим (за підвищеної кислотності), їжею, яку з’їли раніше, чи повітрям. Відрижка жовчю можлива у випадку виникнення рефлюксів (гастроезофагеального, дуоденогастрального).
 • Печія, що посилюється за фізичного навантаження. Частіше локалізується за грудиною, але іноді може повністю розповсюджуватися вздовж стравоходу.
 • Нудота, блювання, які супроводжують одне одну чи виникають ізольовано.
 • Відмова від їжі та поганий апетит.
 • Порушується травлення. Проявляється це здуттям живота, розладами випорожнень (розрідженням чи закрепом), гіповітамінозом.
 • Підвищена втомлюваність.

За хронічного гастриту у дітей симптоми у період загострення такі самі, як за гострої форми хвороби.

Усі перелічені симптоми – це те, що відчуває малюк. Але як проявляється гастрит у дітей зовні? За даної патології язик обкладено білим чи сірим нальотом, часто може виникати блідість шкірних покривів. При пальпації у худеньких дітей можна виявити тяж (наче ви намацали міцну стрічку), – це не що інше, як спазмований шлунок.

Діагностика гострої та хронічної форми гастриту у дітей

Оскільки за гострого гастриту у дитини симптоми виражено сильно, лікар може поставити діагноз після огляду, без додаткового обстеження. Велике значення тут має анамнез, наприклад, якщо така форма захворювання розвинулася у малюка першого року життя, причина може полягати у різкому переведенні дитини на штучне вигодовування, годуванні несвіжими продуктами або сумішшю, вживанні в їжу алергенів чи медикаментів.

Для отримання детальнішої інформації, особливо у випадку хронічного гастриту, лікар може провести ряд досліджень, а саме:

 • Фіброезофагогастродуоденоскопію (ФЕГДС), під час якої лікар визначає ступінь запалення, зміни слизової оболонки, тонус сфінктерів та наявність рефлюксу, а також може взяти проби для подальших досліджень.
 • Визначення наявності Helicobacter pylori, для якого проводяться аналізи крові та калу, дихальні та уреазний тести, дослідження проб, взятих під час ФЕГДС, тощо.
 • РН-метрію, що дозволяє визначити рівень кислотності шлункового соку.

Рентгеноскопію для визначення стану слизової шлунку та дванадцятипалої кишки, а також виявлення порушень функцій шлунку.

Як лікувати гастрит у дітей

Терапія залежить від форми хвороби і її обов’язково має призначити лікар. У випадку надання першої допомоги дії батьків перш за все спрямовано на зниження болю у дитини, проте важливо розуміти, що у кожному конкретному випадку лікування індивідуальне, при цьому обов’язково враховується як причина, що спровокувала захворювання, так і наявність конкретних проявів. Тому лікування такого захворювання, як гастрит, не може обмежуватися лише однією єдиною формулою.  Обов’язкове правило – лікування гастриту у дітей має бути комплексним. Такий підхід дозволяє попередити подальший розвиток патології.

Лікування гострого гастриту у дітей включає в себе наступні дії:

 • Оскільки у випадку гастриту завжди болить живіт, прибрати цей симптом допоможуть спазмолітичні засоби. Не варто при цьому використовувати анальгетики, оскільки вони навпаки провокують подразнення запаленої слизової оболонки шлунку та погіршення стану. Тому, якщо діагностовано гострий гастрит у дитини, лікування обов’язково має призначити лікар. Будь-які спроби самолікування можуть негативно позначитися на стані здоров’я малюка.
 • Попередити розвиток запалення, зменшити нудоту, допоможуть препарати з групи прокінетиків.
 • У випадку гастриту з підвищеною кислотністю, утворення соляної кислоти зможуть зменшити інгібітори H2-гістамінових рецепторів.
 • Для нормалізації кишкової мікрофлори показано курс пробіотиків.
 • Зменшити пошкодження та захистити слизову оболонку шлунку допоможуть антацидні засоби.
 • За наявності лихоманки призначають жарознижуючі засоби.

Гострий гастрит зазвичай добре піддається лікуванню та закінчується одужанням. Лікування хронічного гастриту у дітей під час загострень проводиться за тим самим принципом. Хронічний гастрит вилікувати повністю не вдається. Але за проведення комплексного лікування, корекції харчування та  (якщо причиною є стрес) психотерапії, можна значно знизити або навіть повністю позбутися симптомів хвороби.

Як лікувати гастрит у дитини, якщо виявлено бактерію Helicobacter pylori? У цьому випадку показано ерадикаційну (направлену на знищення Хелікобактер пілорі) терапія чотири- або трикомпонентна, згідно загальноприйнятої схеми. Вона включає в себе антисекреторні та протимікробні засоби, антибіотики та препарати вісмуту. Обов’язково всі ці препарати приймати не по черзі, а одночасно. Саме так вдається досягти бажаного результату.

Дієта у випадку гастриту у дітей

Як складова лікування, важливою є дієта у випадку гастриту у дітей. Важливо знати, які продукти варто обмежити або зовсім виключити з раціону.

Якщо діагностовано гастрит у дитини, дієту має бути засновано на обмеженні таких продуктів:

 • Напої: газовані напої, какао, міцний чай, грейпфрутовий та апельсиновий соки, напої, в яких міститься м’ята, незбиране молоко.
 • М’ясні та жирні продукти: салямі, ковбаса, шинка, бекон.
 • Томати, томатний сік, соус або паста.
 • Всі спеції.

Важливо пам’ятати, що якщо діагностовано гострий гастрит у дітей, дієта суттєво вплине на протікання захворювання. Харчування обов’язково має бути повноцінним, аби забезпечити всі потреби організму, що росте.

За підвищеної кислотності шлункового соку їсти треба 5-6 разів на день, всі страви мають бути помірно теплими та помірними, протертими та подрібненими. Їжу рекомендується готувати на пару. Бажано давати овочеві супи, каші (рисову, вівсяну), парові омлети, кисілі, сир та нежирна сметана, відварні риба та м’ясо нежирних сортів.

Дієта за гострого гастриту у дітей у випадку нормальної кислотності, окрім вище перерахованого, має включати в себе і відварні овочі. Можна дати запечені яблука, компоти зі свіжих або сушених фруктів та ягід. Через місяць раціон харчування можна дещо розширити. Та важливо пам’ятати, що категорично виключено насичені бульйони, смажену їжу, шоколад, спеції, газовані напої.

Якщо кислотність знижено, у раціоні мають бути продукти, що посилюють секрецію шлункового соку: тушковані риба та м’ясо, соки, екстраговані бульйони, кисломолочні продукти.

Частота годувань залежить від апетиту. Якщо його не порушено, їжу можна вживати із такою самою частотою, як і до хвороби. Але не варто забувати, що харчування має бути помірним.

Дієта за хронічного гастриту у дітей має бути постійною. Варто обмежити вживання тих продуктів, які можуть спровокувати загострення.

Профілактика гастриту

Будь-яке захворювання простіше попередити, аніж займатися його лікуванням. Якщо виявлено гастрит у дітей, рекомендації з профілактики наступні:

 • Треба суворо дотримуватися режиму дня: достатній час для прогулянок, ігор. Сон має бути не менше 10 годин на день.
 • Варто намагатися максимально убезпечити малюка від стресів.
 • Якщо виявлено гастрит у дитини до 1 року, прикорми варто вводити згідно віку.
 • Прийом їжі має бути в один і той самий час, це сприяє повноцінній роботі травних органів.
 • Їсти малюк має у спокійному оточенні.

Слідкуйте за здоров’ям своєї дитини, намагайтеся прибрати осередки хронічної інфекції за їхньої наявності, вчасно лікуйте всі захворювання, які виникають у малюка.

 

Джерела:

 1. Хронический гастрит у детей. Автор Галина Волынец. Издательство LAP Lambert Academic Publishing. 2013 год, 356 с.
 2. Детская гастроэнтерология. Авторы: Т.Г. Авдеева, Ю.В, Рябухин, Л.П. Парменова, Н.Ю. Крутикова, Л.А. Жлобницкая. Издательство ГЭОТАР-Медиа. 2009 год, 192 с.
 3. Диссертация: Клинико-морфологические особенности НР–неассоциированного хронического гастрита у детей и взрослых. Автор научной работы: Петровский, Андрей Николаевич. 2011 год 138 с.
 4. Хронический гастрит. Авторы: Александр Окороков, Наталья Базеко. Издательство Медицинская литература. Тираж 3000. 2004 год, 160 с.
 5. Гастриты. Автор В. Еремеева. Издательства: Научная Книга, T8RUGRAM. ISBN 978-5-521-05335-3. 2017 год, 156 с.
Сохраните статью и расскажите друзьям Метки

Похожие статьи