Коли необхідно звернутись к лікарю?, Симптоми і лікування

Непереносимість лактози у дітей: симптоми та лікування

Багато людей не переносять той чи інший продукт, а іноді навіть декілька. Одним з найрозповсюдженіших видів проблем травлення є непереносимість лактози у дітей. Така патологія виникає в результаті того, що лактоза (молочний цукор) не здатна розщепитися. Даний нутрієнт дуже важливий для малюків до 3-х років. Він необхідний для засвоєння мікроелементів, забезпечує енергетичні потреби. Зумовлює пригнічуючий вплив на розвиток патогенних мікроорганізмів, є живильним середовищем для життєдіяльності лакто- та біфідобактерій.

Автор: к.мед.н. Томків Зоряна Василівна

Непереносимість лактози (лактазна недостатність) — патологічний процес, за якого перестають засвоюватися молочні продукти. Проблема виникає у перші місяці життя, оскільки основним продуктом, яким харчується малюк, є грудне молоко. У випадку збільшення кількості продукту, що споживається, збільшується вираженість клінічний проявів. Дана проблема зустрічається і у дорослих. Непереносимість спостерігається і на білок коров’ячого молока.

Чому у немовлят виникає непереносимість лактози

Лактазна недостатність буває таких типів:

 • вроджена (первинна);
 • вторинна;
 • непереносимість інших видів.

Якщо проявляється первинна непереносимість лактози у немовляти, у кишечнику його здорові клітини виділяють достатню кількість лактази, але її активність знижено. Через це лактоза не розщеплюється. Така форма буває конституціональною та вродженою у недоношених дітей.

 • За конституціональної лактазної недостатності активність лактази починає знижуватися після того, як вводиться прикорм.
 • Вроджена алактазія характеризується тим, що ферменту в організмі немає взагалі. Вона виникає у незрілих доношених малюків або у тих, що народились недоношеними. Пояснити це можна тим, що збільшення кількості лактази відбувається з 34-го тижня гестації, а досягнення його максимуму — до 37-39 тижня. Повна відсутність ферментів в організмі зустрічається надзвичайно рідко.

Вторинна непереносимість лактози у дитини виникає на фоні патології, за якої пошкоджуються ентероцити. Часто функціонування клітин порушують кишкові інфекції, алергія та інші запальні захворювання, а також патологічні процеси, за яких у тонкому кишечнику виникають атрофічні зміни. Секреція лактази при цьому порушується.

Симптоми

Як зрозуміти, що у дитини непереносимість лактози? В першу чергу треба звернути увагу на специфічні прояви хвороби.

Симптоми непереносимості лактози у немовляти такі:

 • Випорожнення рідкі, пінисті, жовтого кольору. Випорожнення можуть бути частими (8-10 разів на добу) або рідким. Кал має кислий запах, а за виглядом схожий на дріжджове тісто. Якщо відстояти його у скляній ємності, через деякий час розділяється на 2 фракції — щільну та рідку. Це важливо враховувати під час використання підгузків: рідка фракція всотується, тому можна не помітити таке порушення.
 • Моторика кишечника посилюється.
 • Під час годування та після нього малюк неспокійний.
 • Виникають кишкові кольки, метеоризм.
 • Можливе блювання.
 • Малюк погано набирає вагу і навіть може її втрачати.

У дитини з даною патологією апетит не страждає. Часто вона жадібно смокче, та через деякий час підтягує ніжки до живота, починає плакати та кидає груди. У перші тижні життя хвороба може протікати безсимптомно. Її прояви посилюються за збільшення споживання молока.

Як проявляється непереносимість лактози у дітей, якщо розвинувся її вторинний тип? Клінічні прояви доповнюються зригуванням, наявністю зелені  у калі, великої кількості слизу, неперетравлений грудочок їжі, вираженим неспокоєм. Після годування вздовж кишечника відчувається бурчання.

Лікування непереносимості лактози у дітей

Перш ніж почати лікування, проводиться аналіз на непереносимість лактози у немовлят. У випадку позитивного результату в раціоні зменшують кількість лактози чи, за можливості, виключають її взагалі. Одночасно проводиться корекція інших симптомів. Така тактика спрацьовує у випадку первинної лактазної недостатності.

Якщо діагностовано вторинну непереносимість лактози у дітей, спочатку потрібно вилікувати хворобу, що стала причиною такого стану. Кількість лактози, яка споживається, тимчасово знижується. За цей період пошкоджена слизова оболонка кишечника відновлюється.

Лікування лактазної недостатності важке через те, шо найдієвішим методом є виключення молока з раціону. Це гарний варіант для старших дітей, та ніяк не для немовлят, які його потребують. Як тільки цього продукту не буде у харчуванні, стан нормалізується. Якщо виникла лактазна недостатність у немовляти, що знаходиться на штучному вигодовуванні,  проблема вирішується шляхом використання низьколактозних та безлактозних сумішей.

Тим малюкам, що харчуються материнським молоком, фермент, якого не вистачає, додають безпосередньо у нього. Для цього лікар індивідуально розраховує дозу лактази, перед годуванням її попередньо розводять у зцідженому грудному молоці, залишають для процесу ферментації на 5-10 хвилин, а потім дають випити крихітці. Після цього, годування проводиться відповідно до вікових потреб. Іноді може виникнути проблема, якщо дитина, яка звикла до грудей, відмовляється брати пляшечку.

Може знадобитися і симптоматична терапія, за якої призначаються полівітамінні комплекси, панкреатичні ферменти, засоби для корекції дисбактеріозу та водно-електролітичного балансу.

Дієта за непереносимості лактози

Непереносимість лактози у дитини вимагає спеціального безлактозного чи низьколактозного харчування. Дітям старшого віку можна вживати овочі, рибу, м’ясо, яйця, жири, фрукти, цукор. На сьогоднішній день існують спеціальні безлактозні продукти. На них варто зупинити вибір, якщо малюку треба вводити прикорм. Проконтролювати правильність харчування допоможе спеціальний аналіз, за якого визначають вуглеводи у калі. Тривалість такої дієти індивідуальна. Якщо діагностовано непереносимість лактози у немовлят, не завжди вдається повністю виключити цей фермент.

Дітям старшого віку за даної патології повністю виключають молоко (не лише незбиране, а й згущене), а також різноманітні кондитерські вироби, у яких є молочні наповнювачі.  За незначного дефіциту лактази можна у невеликій кількості вживати кисломолочні продукти, вершкове масло, якщо вони не викликають ознак лактазної недостатності.

Сохраните статью и расскажите друзьям Метки

Похожие статьи