Проблеми з травленням, Симптоми і лікування

Глисти у дітей: ознаки, симптоми, лікування

Глисти у дитини – широко розповсюджена проблема. При цьому не варто недооцінювати небезпеку гельмінтозів. Паразити можуть спровокувати непоправні наслідки у дитячому організмі: порушення нормального функціонування травних органів, імунної системи. Також вони здатні спровокувати хронічну інтоксикацію та алергічні реакції. Тому необхідно знати, як виглядають глисти у дітей, та які саме гельмінти можуть мешкати в організмі дитини.

Автор: к.мед.н. Томків Зоряна Василіївна

У людському тілі можуть існувати такі види глистів:

  • круглі гельмінти (нематоди) ¾ з цієї групи у дітей найчастіше знаходять волосоголовець, що провокує трихоцефальоз, аскариди, які викликають аскаридоз, трихінели, що провокують трихінельоз, а також гострики, через яких розвивається ентеробіоз;
  • трематоди (гельмінти-сосуни) ¾ наприклад, печінковий сосун, що викликає фасціольоз, котяча двоустка, через яку розвивається опісторхоз, легеневий сосун, що провокує парагонімоз;
  • цестоди (плоскі черви) ¾ наприклад, стрічкові черви, які провокують розвиток дифілоботріозу, ціп’яки, що викликають теніоз та теніархоз, а також ехінококи, які викликають ехінококоз.

Розмноження та життєвий цикл гельмінтів повністю або частково відбувається в організмі людини, у її кишечнику, але личинки та яйця часто розносяться із током крові по багатьох органах.

Зараження гельмінтами частіше зустрічається у дітей, аніж у дорослих. Сприяють цьому недостатня зрілість шлунково-кишкового тракту, а також особливості способу життя малюка. У той чи інший момент життя майже кожна дитина страждає від глистів. Статистичні дані про глистів свідчать, що немовляти до двох років у 80% випадків вже приймали протигельмінтні препарати або ж існує необхідність у їх прийомі у даний момент. Жодну дитину не застраховано від глистяної інвазії, незалежно від її оточення. Тому батьки мають вчасно запідозрити наявність паразитів та звернутися до спеціаліста, який призначить лікування.

Причини зараження глистами

Багатьох батьків хвилює питання, від чого з’являються глисти у дітей? Розрізняють такі шляхи потрапляння паразитів до організму:

  • Контактний спосіб – зараження відбувається під час контакту з іншими людьми, тваринами чи предметами. Так, джерелами можуть бути речі, іграшки, домашні улюбленці. Прикладом контактного гельмінтозу є ентеробіоз, що часто діагностується у малюків, які відвідують дитячі колективи.
  • Потрапляння паразитів з продуктами харчування. Особливо небезпечними у цьому плані є м’ясні та рибні страви, які в силу тих чи інших причин піддавалися недостатній термічній обробці. Існує ризик зараження під час вживання погано вимитих ягід, фруктів та овочів.
  • Вода – теж одна з можливих відповідей на питання про те, від чого бувають глисти у дітей. Вони можуть потрапити до травного тракту під час вживання води низької якості чи заковтування її під час купання у водоймі. Тому дитину треба намагатися привчити вживати воду у пляшках чи фільтровану воду.
  • Глисти у дітей можуть виникнути під час контакту з комахами, частина життєвого циклу яких пов’язана з фекаліями людини.
  • Якщо у немовляти глисти з’явилися у віці до 1 року, цьому сприяє постійне пізнання світу. Крихітка намагається все спробувати на смак, що і призводить до інфікування.

Можна виділити ряд факторів, від чого глисти у дітей потрапляють до організму:

  • недотримання гігієни;
  • звичка тримати у роті різні предмети, смоктати пальці, гризти нігті;
  • тварини у домі, які ходять на вулицю;
  • недостатній рівень гігієни у житловому приміщенні;
  • неправильна обробка зелені, ягід, овочів, фруктів.

Симптоми зараження глистами та як виявити їх у дитини

Ознаки глистів у дитини можуть бути найрізноманітнішими. Втім, існують загальні прояви для всіх видів гельмінтів. Це поганий апетит, надмірна втомлюваність та в’ялість, больові відчуття у животі. Також можуть виникати підвищене слиновиділення, здуття живота, розлад випорожнень (пронос, закріп), нудота, а іноді і блювання. У таких дітей порушено сон, вони постійно вередують. Якщо є глисти у дитини, симптоми можуть бути пов’язаними і з відставанням у фізичному розвитку: зниження маси тіла, зменшення темпів росту. Часто гельмінтоз може спровокувати малокрів’я. Іноді трапляється, що в організмі є глисти, а симптоми у дітей при цьому можуть бути відсутніми, та їх випадково знаходять під час профілактичного огляду.

Іноді глисти можуть стати причиною виникнення серйозних хвороб у дитини, як, наприклад, кишкової непрохідності, перфорації кишечника та перитоніту, гострого апендициту, механічної жовтяниці. Іноді діагностика ускладнюється, тому що деякі гельмінти можуть потрапляти не до кишечника, а в інші органи.

Різноманітні гельмінтози мають також свої особливості. Як дізнатися, що у дитини глисти? Для цього необхідно знати, як проявляють себе в організмі ті чи інші паразити. Найчастіше зустрічаються:

  • Характерною особливістю зараження гостриками є свербіж навколо анального отвору. У дівчаток цей гельмінт може стати причиною вульвовагініту. Маленькі діти у випадку ентеробіозу можуть страждати на розлад випорожнень та енурез.
  • Аскаридоз часто проявляється болем навколо пупка. Іноді малюк при цьому може страждати на алергічні висипи та кашель.
  • Під час трихоцефальозу виникає хронічна діарея, часто з кров’ю, здуття живота, можлива анемія.
  • Специфічними ознаками токсокарозу є збільшення печінки, легеневі прояви сипу на шкірі, іноді може виникнути міокардит.

Діагностика гельмінтозів у дітей

Як же зрозуміти, що у дитини глисти? Для діагностики треба звернутися по допомогу до фахівця. Лікар після огляду дитини призначить спеціальні аналізи, завдяки яким можливо визначити, чи є у дитини гельмінти і які саме, та залежно від цього призначить відповідне лікування.

Серед можливих аналізів можна відзначити:

  • Аналіз калу на наявність гельмінтів, їхніх яєць або члеників (у випадку зараження свинячим чи бичачим ціп’яком) ¾ оскільки яйця червів виділяються періодично, для встановлення точного діагнозу може бути необхідно повторити дослідження кілька разів;
  • Мікроскопічне дослідження зіскобу зі шкіри області навколо анального отвору ¾ дозволяє діагностувати у малюка зараження гостриком;
  • Аналіз крові – завдяки цьому дослідженню можна визначити у крові імуноглобуліни до основних видів паразитів, а також побачити інші зміни, характерні для гельмінтозів у дітей.

Іноді може потребуватися УЗД внутрішніх органів.

Як впливає наявність глистів на дитячий організм

Глисти у дітей впливають на загальний стан здоров’я та фізичний розвиток.

Потрапивши в організм дітей, аскариди розвиваються у ньому, що призводить до різноманітних порушень. Вони паразитують у кишечнику, забираючи з їжі, що споживається, білки, жири, вітаміни, вуглеводи та мікроелементи, які потрібні дитині для нормального розвитку. Через це у дітей, заражених гельмінтами, спостерігаються дефіцити поживних речовин, таких як, зокрема, вітаміни А, В6, С та заліза, а також з часом розвивається виснаження.

У той же час глисти виділяють у дитячий кишечник продукти власного обміну речовин. Такі продукти життєдіяльності гельмінтів  можуть викликати у малюка алергічні реакції. Крім того, ці речовини змінюють склад кишкової мікрофлори та знижують її здатність боротися з патогенами, зокрема, з кишковими інфекціями.

Гельмінти можуть закупорювати просвіт кишки, стаючи причиною кишкової непрохідності, а яйця глистів, накопичуючись у червоподібному відростку, призводять до розвитку гострого апендициту.

Травмуючи слизову оболонку кишечника, глисти можуть виходити у черевну порожнину, призводячи до перитоніту, або ж потрапляти у потік крові. В останньому випадку вони розносяться з цим потоком по тілу: у легені та дихальні шляхи, викликаючи задуху, у печінку, жовчовивідні шляхи та підшлункову залозу, внаслідок чого може розвиватися дискінезія жовчовивідних шляхів, абсцес печінки, тощо, які становлять серйозну небезпеку для життя дитини.

У дитини глисти пригнічують імунну систему, тому вона буде частіше мати застудні захворювання. Глистяна інвазія також може погіршити протікання хронічних хвороб, що вже є у дитини. Знижується працеспроможність. Через вплив на нервову систему, дитина може стати дратівливою, у неї порушується сон. За наявності в організмі паразитів у дітей може знизитися ефективність вакцинації.

Оскільки глисти «забирають» поживні речовини, які надходять до організму, це має негативний вплив не лише на фізичний, а й на розумовий розвиток дитини.

Лікування глистів у дітей

Існує думка, що якщо у дитини глисти, не обов’язково треба їх лікувати, оскільки вони є практично у кожної людини. Та це особливо помилково, особливо якщо мова йде про гельмінтоз у дітей. Оскільки глистяні інвазії у них можуть спровокувати серйозні проблеми зі здоров’ям.

Різні види гельмінтів у дитини мають специфічні ознаки. Перш ніж лікувати глисти у дітей, необхідно конкретно визначити, який саме їх вид є в організмі, адже тривалість терапії та вибір препарату безпосередньо залежать від цих даних.

Більшість дітей зможе вилікуватися від глистів амбулаторно, та лише у важких занедбаних випадках, для боротьби із наслідками невилікуваних паразитичних заражень, може потребуватися госпіталізація малюка.

Як вивести глисти у дитини і які саме таблетки давати? Лікування обов’язково має бути комплексним. Лікар призначить антигельмінтний засіб з урахуванням конкретного збудника, віку та стану здоров’я пацієнта.

Крім того, показано препарати, що дозволять ліквідувати негативні явища, які виникають у результаті життєдіяльності паразитів. З цією метою призначають протиалергійні засоби, сорбенти, гепатопротектори. Повного зцілення можна досягти за повторних курсів лікування.

Іноді батьки, які запідозрили глисти у своєї дитини, починають самостійно, без призначення лікаря, давати їй той чи інший антигельмінтний засіб. Це робити не лише не варто, а й просто небезпечно, оскільки спочатку треба підтвердити наявність паразита в організмі, і лише тоді проводити лікування, обравши ефективний препарат у кожному конкретному випадку. А зробити це правильно здатен лише кваліфікований спеціаліст.

До того ж тривалість терапії також залежить від різновиду глистів. Крім того, симптоми, подібні до глистяної інвазії, у дитини можуть спостерігатися і за іншої патології травних органів. Тому не варто безконтрольно давати малюку протиглисні препарати. Вони достатньо токсичні і без потреби стануть зайвим «ударом» по імунітету.

Існує багато засобів народної медицини, які використовуються за наявності паразитів. Та лікування глистів у дітей такими рецептами іноді може бути небезпечним, тому не варто ризикувати. Обов’язково варто звернутися до лікаря, який призначить необхідне лікування.

Профілактика глистів у дітей

Профілактика глистів у дітей полягає у наступному:

  • обов’язкова особиста гігієна: миття рук після туалету, прогулянки, правильний догляд за нігтями;
  • відучення від шкідливих звичок (брати брудне до рота, смоктати палець чи різноманітні предмети);
  • перед вживанням гарно мити овочі, зелень та фрукти;
  • піддавати достатній термічній обробці рибу та м’ясо;
  • уникати антисанітарії;
  • проводити дегельмінтизацію домашнім улюбленцям.

Знаючи, як можна позбавитися дітям від глистів та інших гельмінтів, ви зможете зберегти здоров’я свого малюка.

 

Джерела:

  1. Избавление от паразитов: лямблий, червей, глистов. Автор Михаил Ингерлейб. Издательства: Астрель, ВКТ, АСТ. Серия Здоровая жизнь. 2008 год, 160 с.
  2. Михаил Ингерлейб: Очищение от паразитов и глистов. Автор: Ингерлейб Михаил Борисович. Редактор: Фролова Ж. И. Издательство: Феникс, 2013 г. Серия: Панацея, 96 с.
  3. Бодня Е.И. Проблема профилактики паразитозов в современных условиях // Новости медицины и фармации. – 2005. – №20–22. – С. 9.
  4. Бодня К.І. Діагностика та лікування гельмінтозів у дітей // Сучасна гастроентерологія – 2006. – №6 (32).
  5. Зайков С.В. Гельминтозы и аллергические заболевания // Клінічна алергологія, імунологія, інфектологія. – 2009. – №3/2.
  6.  Винницкая О.В. Гельмінтози: діагностичний пошук та лікування // Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія. – 2009. – №4
  7. Здоровье вашего ребенка. Книга для разумных родителей. Авторы: Староверов Юрий Иванович, Шабалов Николай Павлович. Издательство Питер. 2014 год, 352 страницы.
Сохраните статью и расскажите друзьям Метки

Похожие статьи