Проблеми з травленням, Симптоми і лікування

Пронос у дитини: причини, симптоми та лікування

Пронос є найрозповсюдженішою проблемою у дітей будь-якого віку, але частіше вона зустрічається у перші роки життя малюка. У медичній літературі така проблема визначається терміном «діарея». Вона є самостійною патологією, це один з частих проявів багатьох хвороб. Якщо з’являється пронос, він може бути потенційно небезпечним симптомом того чи іншого захворювання. Діарея у дитини, на відміну від дорослих, триваліша, і у випадку її виникнення часто може бути необхідною невідкладна допомога.

Автор:   к.мед.н. Томків Зоряна Василівна

Діарея — це неоформлені або рідкі випорожнення, що виникають від 3-х разів на день, тривалістю понад добу, які супроводжуються надмірною втратою електролітів та рідини. Якщо характеризувати дитячий пронос, то до уваги береться стільки збільшення частоти, скільки консистенція випорожнень. Особливо це стосується немовлят. Тривалість діареї часто доходить до 7-ми діб, а іноді вона зберігається і до 14 діб.

Сильний пронос у немовляти небезпечний перш за все тим, що за такого розладу організм швидко втрачає рідину та електроліти, важливі для нормального протікання фізіологічних процесів. При цьому, що молодшою є дитина, то швидше відбувається втрата. Причина цього криється в особливостях дитячого організму, незрілості його процесів, а також у нестійкості його водно-електролітичного балансу.

Різновиди

Класифікація проносу враховує різні ознаки.

Залежно від тривалості кишкових розладів, діарея у дитини буває:

  • гострою — до 14 днів;
  • затяжною — понад 2 тижні та до 2-3 місяців;
  • хронічною — понад 2 місяці.

За ступенем важкості — легка, середньоважка, важка. Визначається це за загальним станом пацієнта, надмірністю та частотою випорожнень, чіткістю додаткової симптоматики.

Залежно від причинного фактору розрізняють інфекційні проноси (наслідок сальмонельозу, дизентерії та інших бактеріальних і вірусних інфекцій) та неінфекційні (такий пронос у дитини без температури не пов’язаний з іншими подразниками). Другий тип розподіляють на:

  • аліментарний — виникає у випадку порушення режиму харчування, алергічних реакціях на ті чи інші продукти;
  • токсичний — у випадку ниркової недостатності, отруєнні миш’яком, ртуттю;
  • диспепсичний — за недостатнього вироблення в організмі певних ферментів;
  • неврогенний — виникає у результаті порушення моторної діяльності кишечника, наприклад, діарея при переляку, хвилюванні;
  • медикаментозний — як наслідок впливу на організм дитини медикаментів, що порушують кишкову мікрофлору (наприклад, антибіотиків);
  • функціональна діарея у дітей раннього віку.

 

Причини проносу у дітей

Часто батьки цікавляться, якщо у дитини пронос без температури, що робити у таких випадках, та чому це трапилося? Неінфекційні діареї часто можуть виникати у результаті вживання деяких ліків: антибіотиків, проносних. Рідкі випорожнення у немовляти можуть спостерігатися у випадку отруєння важкими металами, грибами, деякими рослинами, а також за гіпервітамінозів.

Пронос у новонароджених, особливо якщо дитина народилася недоношеною або недостатньо зрілою, може виникати внаслідок вродженої чи тимчасової непереносимості лактози. При цьому також спостерігається біль, зниження маси тіла, живіт здуто, кишечник бурчить. За лактазної недостатності у новонародженого виникає затяжна діарея, симптоми у дітей збільшуються після вживання молока. Калові виділення за наявності цього захворювання мають кислий запах, вони рідкі, піняться, без патологічних домішок.

До того ж у немовляти хронічна діарея може бути ознакою алергії на білок коров’ячого молока. У малюків на штучному вигодовуванні алергеном виступають білки молочної суміші, а у немовлят на природному ¾ білки, що потрапляють у молоко матері з молочних продуктів у її раціоні. Харчову алергію можуть викликати й інші продукти харчування матері. У такому випадку діарея у дитини виникає без температури та супроводжується різними проявами алергії.

У немовлят до року, зокрема після введення прикорму, поява проносу також може свідчити про харчову алергію. Крім того, діарея у дитини у цьому віці може бути одним із проявів целіакії (спадкового захворювання, пов’язаного з порушенням травлення). Симптоми останньої розвиваються за наявності у раціоні продуктів, що містять глютен (жито, ячмінь, пшениця, овес). За целіакії випорожнення:

  • мають неприємний запах, світлий колір;
  • характеризуються великим об’ємом, частотою понад два рази на день;
  • зі стінок горщика змивається погано, не містить патологічних домішок.

У малюків, старших за 6 місяців, а також у дітей від року може виникати функціональна діарея, за якої випорожнення відбуваються щоденно протягом місяця 3 та більше разів на добу, кал неоформлений, безболісний. Дитина при цьому не відстає у розвитку. У такому випадку необхідно виключити гастроентерит ¾ діарею, викликану впливом вірусних або бактеріальних інфекцій.

Інфекційну діарею викликають різноманітні бактерії та віруси, інколи гриби та найпростіші. Кишкова інфекція виникає при зараженні від хворої людини. Вода, предмети побуту, ґрунт, посуд, їжа можуть тривалий час зберігати патогенну мікрофлору (ротавіруси, аденовіруси, ентеровіруси, клостридії, стафілококи, шигели, тощо).

 

Діагностика діареї у дитини

Вкрай важливо визначити причину виникнення діареї у дитини. Для цього лікар проводить візуальний огляд малюка та його випорожнень, а також опитування батьків для того, аби виявити частоту випорожнень та сечовиділення, їхні особливості, можливу наявність алергії, спадкових захворювань, осередка інфекції у родині (у випадку бактеріальних або вірусних діарей), а також іншу інформацію, необхідну для визначення причини виникнення проносу у дитини.

Якщо пронос виник у немовляти, перш за все лікар проведе дослідження для визначення можливості харчової алергії, лактазної недостатності та інших порушень обміну речовин.

Більшість гострих діарей провокується вірусами (наприклад, ротавірусом). У цьому випадку, для визначення збудника проводять дослідження ІФА калових мас. Проноси, викликані бактеріями чи найпростішими, зустрічаються рідше. Для виявлення їх причини лікар призначає бактеріальний посів калу. Крім того, може призначатися аналіз та посів сечі. Якщо у дитини на тлі діареї спостерігається тяжке зневоднення, проводиться дослідження рівня електролітів та сечовини у плазмі крові.

 

Лікування

Особливості терапії залежать від походження діареї та ступеня зневоднення. Лікар, після огляду та необхідних обстежень, вирішить, чим лікувати пронос у дитини у кожному конкретному випадку.

За наявності алергії на білок коров’ячого молока, целіакії та лактазної недостатності важливою умовою ефективної терапії є відповідна елімінаційна дієта, пов’язана з виключенням з харчування дитини продукту, що викликає негативну реакцію. За алергії на білок коров’ячого молока рекомендовано амінокислотні суміші або суміші зі значним гідролізом білка молока. Для харчування за целіакії або лактазної недостатності існує багато різних безлактозних та безглютенових сумішей, що показані у випадку даних патологій Якщо протягом 1-го місяця за елімінаційної дієти немає покращення, причини діареї у немовляти можуть бути іншими.

Якщо у дитини на тлі проносу спостерігається висока температура, блювота та в’ялість, варто негайно звернутися за медичною допомогою.

Перша допомога, яку варто надати дитині з гострою діареєю, ¾ це відновлення кількості рідини для того, аби уникнути сильного зневоднення. До огляду лікарем малюку треба давати багато пити, аби попередити зневоднення: узвари, чай з лимоном дітям після 2-х років. Протипоказано занадто солодкі напої. В аптеці можна купити різні засоби для відновлення водно-сольового балансу. Пити потрібно давати з чашки невеликими ковтками.

Важливий момент за діареї — правильне харчування. Дітям до року на грудному вигодовуванні годування груддю припиняти не варто, оскільки гострий пронос не впливає на здатність малюка засвоювати їжу. Одночасно варто зменшити на третину час прикладання дитини до грудей протягом 1-2 годувань. Малюкам на штучному вигодовуванні також рекомендовано зниження обсягу суміші 1-2 годувань на третину. До того ж, лікар може перевести дитину на низько- чи безлактозні суміші.

За дієти у випадку проносу у дітей після 1-го року харчування має бути помірним, нежирним та легким. Показано овочеві страви, терті яблука, морквяний суп. Важливо виключити жирні продукти та іншу їжу, що подразнює шлунок. Заборонено консервовані фруктові соки та солодкі газовані напої, бо вони можуть призвести до посилення проносу.

У випадку лихоманки показано жарознижуючі засоби на основі ібупрофену чи парацетамолу. За бактеріальних проносів призначають антибіотики. Також лікар може порекомендувати пробіотики чи сорбенти.

Пробіотики ¾ це живі мікроорганізми, що зумовлюють позитивний ефект на формування та підтримання здорової мікрофлори кишечника. Оскільки за сильного проносу страждає слизова оболонка кишечника та організми, що його населяють ¾ мікрофлора ¾ призначення пробіотичних препаратів допомагає кишечнику дитини швидше відновити нормальну роботу після розладу.

Якщо стан пацієнта не покращується, необхідно виявити, чому не проходить пронос, та, у разі необхідності, направити дитину до стаціонару. Госпіталізацію також показано за:

  • наявності крові у випорожненнях;
  • судом;
  • ознак вираженого зневоднення;
  • нудоти із домішками жовчі та нестримного блювання;
  • підозр на хірургічну патологію.

 

Профілактика

Неможливо повністю убезпечити дитину від всіх небезпек у світі. Та цілком можливо вжити профілактичних заходів, аби не виникав пронос. Це набагато краще, аніж потім довго приймати різні засоби від діареї у дітей. Необхідно звернути увагу на наступні моменти:

  • З ранніх років привчати малюка мити руки перед прийомом їжі, після прогулянок на вулиці, відвідування туалету, контакту з тваринами.
  • Прикорм вводити поступово, починаючи з невеликої кількості. Занадто рано не вводити їжу, що важко перетравлюється.
  • Мати, що годує груддю, має правильно та раціонально годуватися.
  • Продукти харчування мають бути добре оброблені термічно.
  • Свіжі овочі та фрукти треба гарно мити руки перед їжею перед вживанням.
  • Небезпечними є курячі яйця — на їхній шкаралупі може міститися збудник сальмонельозу, основним симптомом якого є діарея. Тому перед вживанням яйце слід помити. А ще краще — витримати його в оцтовому розчині, він зможе знищити бактерії.
  • Щоб не було проносу, для приготування їжі малюку варто брати лише безпечну воду з перевірених джерел.
  • Не купляти продукти на стихійних ринках.
  • Дотримуватись режиму харчування, не годувати дитину занадто часто та не робити між прийомами їжі великих перерв.
  • Всі страви мають бути свіжоприготованими, категорично заборонено давати дітям несвіжі продукти.
  • Уникати сильних психоемоційних навантажень.
  • Прибирати із зони досяжності медикаменти, засоби побутової хімії.

Профілактика проносу у дитини знизить ризик його виникнення у кілька разів.

 

Сохраните статью и расскажите друзьям Метки

Похожие статьи