Проблеми з травленням, Симптоми і лікування

Пронос у дітей: різновиди, причини, лікування та профілактика

Пронос є найрозповсюдженішою проблемою у дітей будь-якого віку, але частіше вона зустрічається у перші роки життя малюка. У медичній літературі така проблема визначається терміном «діарея». Вона є самостійною патологією — це один з частих проявів багатьох хвороб. Якщо з’являється пронос, він може бути потенційно небезпечним симптомом того чи іншого захворювання. Діарея у дитини, на відміну від дорослих, триваліша, і у випадку її виникнення часто може бути необхідною невідкладна допомога.

Автор:   к.мед.н. Томків Зоряна Василівна

Діарея — це неоформлені або рідкі випорожнення, що виникають від 3-х разів на день, тривалістю понад добу, які супроводжуються надмірною втратою електролітів та рідини. Якщо характеризувати дитячий пронос, то до уваги береться стільки збільшення частоти, скільки консистенція випорожнень. Особливо це стосується немовлят. Тривалість діареї часто доходить до 7-ми діб, а іноді вона зберігається і до 14 діб.

Різновиди

Класифікація проносу враховує різні ознаки.

Залежно від тривалості кишкових розладів, діарея у дитини буває:

 • гострою — до 14 днів;
 • затяжною — понад 2 тижні та до 2-3 місяців;
 • хронічною — понад 2 місяці.

За ступенем важкості — легка, середньоважка, важка. Визначається це за загальним станом пацієнта, надмірністю та частотою випорожнень, чіткістю додаткової симптоматики.

Залежно від причинного фактору розрізняють інфекційні проноси (наслідок сальмонельозу, дизентерії та інших бактеріальних і вірусних інфекцій) та неінфекційні (такий пронос у дитини без температури не пов’язаний з іншими подразниками). Другий тип розподіляють на:

 • аліментарний — виникає у випадку порушення режиму харчування, алергічних реакціях на ті чи інші продукти;
 • токсичний — у випадку ниркової недостатності, отруєнні миш’яком, ртуттю;
 • диспепсичний — за недостатнього вироблення в організмі певних ферментів;
 • неврогенний — виникає у результаті порушення моторної діяльності кишечника, наприклад, діарея при переляку, хвилюванні;
 • медикаментозний — як наслідок впливу на організм дитини медикаментів, що порушують кишкову мікрофлору (наприклад, антибіотиків);
 • функціональна діарея у дітей раннього віку.

Причини проносу у дітей

Часто батьки цікавляться, якщо у дитини пронос без температури, що робити у таких випадках, та чому це трапилося? Неінфекційні діареї часто можуть виникати у результаті вживання деяких ліків: антибіотиків, проносних. Рідкі випорожнення можуть спостерігатися у випадку отруєння важкими металами, грибами, деякими рослинами, гіпервітамінозів.

У дітей до року хронічна діарея може спостерігатися за алергічної реакції на білок коров’ячого молока. Харчову алергію можуть викликати і інші продукти харчування. У такому випадку діарея виникає без температури та супроводжується різними проявами алергії.

У ранньому віці причиною проносу може бути лактазна недостатність та целіакія (спадкове захворювання, пов’язане з порушенням травлення). При цьому також спостерігається біль, зниження маси тіла, живіт здуто, кишечник бурчить. За лактазної недостатності виникає затяжна діарея, симптоми у дітей збільшуються після вживання молока, за целіакії — за наявності у раціоні продуктів, що містять глютен (жито, ячмінь, пшениця, овес). За лактазної недостатності, калові виділення з кислим запахом, рідкі, піняться, без патологічних домішок. За целіакії випорожнення:

 • мають неприємний запах, світлий колір;
 • характеризуються великим об’ємом, частотою понад два рази на день;
 • зі стінок горщика змивається погано, не містить патологічних домішок.

Функціональна діарея може виникати у дітей від 6 місяців до 3-х років, випорожнення у цьому випадку виникає щоденно протягом місяця 3 та більше разів на добу, кал неоформлений, безболісний. Дитина при цьому не відстає у розвитку. У такому випадку необхідно виключити гастроентерит.

Інфекційну діарею викликають різноманітні бактерії та віруси, інколи гриби та найпростіші. Кишкова інфекція виникає при зараженні від хворої людини. Вода, предмети побуту, ґрунт, посуд, їжа можуть тривалий час зберігати патогенну мікрофлору: ротавіруси, аденовіруси, ентеровіруси, клостридії, стафілококи, шигели, тощо.

Лікування

Особливості терапії залежать від походження діареї. Лікар, після огляду та необхідних обстежень, вирішить, чим лікувати пронос у дитини у кожному конкретному випадку.

За наявності алергії на білок коров’ячого молока, важливою умовою ефективної терапії є його виключення. Рекомендовано амінокислотні суміші або суміші зі значним гідролізом білка молока. Якщо протягом 1-го місяця за елімінаційної дієти (виключенні алергенів) немає покращення, причини діареї можуть бути іншими.

Що дати дитині від проносу у випадку целіакії та лактазної недостатності? Основним моментом лікування є відповідна дієта. На сьогоднішній день існує багато різних безлактозних та безглютенових сумішей, що показані у випадку даних патологій.

Якщо у дитини висока температура, блювота та в’ялість, варто негайно звернутися за медичною допомогою. До огляду лікарем малюку треба давати багато пити, аби попередити зневоднення: узвари, чай з лимоном дітям після 2-х років. Протипоказано занадто солодкі напої. В аптеці можна купити різні засоби для відновлення водно-сольового балансу. Пити потрібно давати з чашки невеликими ковтками.

Важливий момент за діареї — не лише позбавлення від можливого алергену, а й правильне харчування. Годування груддю припиняти не варто, рекомендовано часті прикладання. Малюкам на штучному вигодовуванні слід звести до мінімуму молочні продукти. У дітей після 1-го року харчування має бути помірним, важливо виключити жирні продукти та іншу їжу, що подразнює шлунок.

У випадку лихоманки показано жарознижуючі засоби на основі ібупрофену чи парацетамолу. За бактеріальних проносів призначають антибіотики. Також лікар може порекомендувати пробіотики чи сорбенти..

Якщо стан пацієнта не покращується, необхідно виявити, чому не проходить пронос, та, у разі необхідності, направити дитину до стаціонару. Госпіталізацію також показано за:

 • наявності крові у випорожненнях;
 • судом;
 • ознак вираженого зневоднення;
 • нудоти із домішками жовчі та нестримного блювання;
 • підозр на хірургічну патологію.

Профілактика

Неможливо повністю убезпечити дитину від всіх небезпек у світі. Та цілком можливо вжити профілактичних заходів, аби не виникав пронос. Це набагато краще, аніж потім довго приймати різні засоби від діареї у дітей. Необхідно звернути увагу на наступні моменти:

 • З ранніх років привчати малюка мити руки перед прийомом їжі, після прогулянок на вулиці, відвідування туалету, контакту з тваринами.
 • Прикорм вводити поступово, починаючи з невеликої кількості. Занадто рано не вводити їжу, що важко перетравлюється.
 • Мати, що годує груддю, має правильно та раціонально годуватися.
 • Продукти харчування мають бути добре оброблені термічно.
 • Свіжі овочі та фрукти треба гарно мити руки перед їжею перед вживанням.
 • Небезпечними є курячі яйця — на їхній шкаралупі може міститися збудник сальмонельозу, основним симптомом якого є діарея. Тому перед вживанням яйце слід помити. А ще краще — витримати його в оцтовому розчині, він зможе знищити бактерії.
 • Щоб не було проносу, для приготування їжі малюку варто брати лише безпечну воду з перевірених джерел.
 • Не купляти продукти на стихійних ринках.
 • Дотримуватись режиму харчування, не годувати дитину занадто часто та не робити між прийомами їжі великих перерв.
 • Всі страви мають бути свіжоприготованими, категорично заборонено давати дітям несвіжі продукти.
 • Уникати сильних психоемоційних навантажень.
 • Прибирати із зони досяжності медикаменти, засоби побутової хімії.

Профілактика проносу у дитини знизить ризик його виникнення у кілька разів.

Сохраните статью и расскажите друзьям Метки

Похожие статьи