Проблеми з травленням, Симптоми і лікування

Кольки у новонародженого

Один з найрозповсюдженіших ШКТ розладів у ранньому віці — кольки у дітей. Зазвичай вони виникають на 3-4 тижні життя, та можуть непокоїти і одразу після народження. З’являються у будь-який час доби, частіше у хлопчиків.

Чому таке трапляється, і що таке кольки у дитини? Це стан організму, за якого відбувається перебудова функціонування кишечника з внутрішньоутробного на позаутробний ритм. Проявляється больовими відчуттями у животі у результаті спазму.

Автори: к.мед.н., доцент Пакулова-Троцька Ю.В., д.мед.н., проф. Няньковский С.Л.

Природа кольок та причини їхньої появи

Чому у дитини кольки, чи залежать вони від харчування? Вони виникають незалежно від того, як харчується малюк — з’являються як за штучного, так і за грудного вигодовування. Кольки не є хворобою, а результатом того, що кишечник немовляти адаптується до навколишнього середовища. Після народження продовжується активне формування організму крихітки, відбувається удосконалення всіх систем та органів, зокрема, й шлунково-кишкового тракту. Недостатній розвиток ферментної та травної системи у перші місяці життя може стати причиною того, що немовля буде проявляти неспокій. Одним з факторів, що його викликають, є кольки у новонародженого.

Можна виділити основні причини, через які виникає кишкова колька у дітей:

 • Неосвічене годування — разом з молоком дитина заковтує повітря. Тому під час прикладання до грудей важливо слідкувати, аби малюк правильно заковтував сосок. Немовлят на штучному вигодовування годувати потрібно так, аби пляшечка знаходилася під кутом 45 градусів — це сприятиме тому, щоб усе повітря залишалося на дні.
 • Перегодовування новонародженого. У результаті цього відбувається виникнення газів у травній системі, що сприяє колькам та зригуванню. Тому краще, щоб немовля їло невеликими порціями і частіше.
 • Неправильно підібрана суміш — ще одна з причин того, від чого у дитини кольки. Її заміна на іншу може допомогти вирішити проблему.
 • Кишкові кольки часто виникають у малюків, мама яких палить.
 • Одна з розповсюджених причин — недостатнє засвоєння лактози — цукру, що міститься у материнському молоці чи у суміші. Тому, коли у дітей починаються кольки, треба пройти обстеження, аби виключити лактазну недостатність.

Продукти, що викликають кольки

Мама, яка годує груддю, має правильно складати свій раціон. Важливо пам’ятати, що є ряд продуктів, вживання яких може спровокувати кольки у новонародженого. До них відносяться:

 • Незбиране молоко. Лактоза, яка у ньому міститься, погано засвоюється організмом, тому гази починають вироблятися у надмірній кількості. Крім здуття живота, можуть виникати алергічні реакції. Молоко бажано замінити ряжанкою, кефіром.
 • Чорний хліб. Ферменти, які входять до його складу, сприяють газоутворенню, результатом якого також стають кольки. Мамі, яка годує груддю, рекомендується змінити його на хлібці.
 • Гострі соуси (гірчиця, кетчуп, майонез) подразнюють кишечник, тому їх треба виключити з меню жінки, що годує груддю.
 • Сирі фрукти та овочі містять клітковину, що викликає метеоризм. Тому їх треба піддавати термічній обробці.
 • Бобові — горох, чечевиця, кукурудза, квасоля.
 • Дріжджове тісто у надмірній кількості.
 • Баштанні культури (кавуни, дині).
 • Газовані напої.
 • Солодощі: тістечка, цукерки, шоколад.

Виключивши такі продукти з раціону, не варто очікувати миттєвого результату. Кишкова колька у дітей зникає приблизно через 5 днів після початку дієти.

Симптоми кольок у дітей

Як зрозуміти, що у дитини кольки? Основною характерною ознакою такого стану є тривалий та пронизливий плач. Іноді дитина може бути неспокійною приблизно три години поспіль. Через надмірне газоутворення також виникає здуття живота. Кольки у дитини можуть з’являтися у будь-який час доби, та частіше за все такий стан виникає у другій половині дня, ввечері чи вночі.

Можна виділити такі характерні симптоми кольок у новонародженого:

 • ніжки підтягнуті до живота;
 • шкіряні покриви почервонілі;
 • кулачки міцно стиснуті;
 • живіт напружений, твердий;
 • спинка вигнута;
 • на обличчі гримаса болю;
 • виходять кишкові гази;
 • можливі зригування.

Навіть після годування малюк не заспокоюється. Частіше кольки досягають піку на восьмому тижні життя малюка.

Батькам треба знати:

 • загальна тривалість кольок у немовляти протягом доби — не більше 3-х годин;
 • у більшості випадків симптоми зникають до 3-місячного віку (іноді вони можуть утримуватися до півроку, особливо у недоношених дітей);
 • частіше неприємні симптоми починаються після 3-тижневого віку, саме тоді посилюється активність корисної флори, яка заселяє кишечник;
 • після нападу дитина має вгамуватися.

Треба звернути увагу на тривожні симптоми. Якщо у дитини сильні кольки тривалий час, і після закінчення нападу немає полегшення (живіт постійно напружений, крихітка погано набирає вагу, під час нападу підвищується температура тіла), обов’язково треба звернутися до лікаря. Всі ці прояви можуть свідчити про наявність серйозних аномалій розвитку чи хвороб органів травлення.

Як допомогти малюку

Батьків завжди цікавить, як допомогти у випадку появи кольок у новонародженого? Важливим моментом є створення вдома спокійного середовища. Кольки у дитини виникають досить часто, та за правильного догляду та адекватного лікування з часом проходять.

Якщо з’явилися кольки у новонародженого, що робити мамі, яка годує груддю? В першу чергу за такого функціонального порушення ШКТ необхідно відкоригувати харчування. З раціону треба прибрати продукти, що сприяють підвищеному газоутворенню, а також спеції, кофеїн, гостру, жирну та смажену їжу. Навіть якщо у малюка гарний апетит, за одне годування важливо давати молоко з однієї груді. Так до нього буде надходити «заднє» молоко, що є більш поживним та у своєму складі містить не багато лактози. Якщо діагностовано лактазну недостатність, лікування кольок у дитини обов’язково включає в себе використання ферменту лактази. Доза підбирається індивідуально, фермент дається щоразу перед годуванням, додавши перед цим трохи материнського молока, зцідженого за 5-10 хвилин до цього.

Безпечні методи боротьби з кольками

Важливо розуміти, що напади кольок, які повторюються, не є нормою. Батькам треба замислитися над тим, як прибрати кольки у новонародженого та вирішити дану проблему. Ось декілька рекомендацій:

 • Годувати дитину варто у комфортному середовищі.
 • Обов’язково треба звернути увагу на раціон, оскільки багато речовин потрапляє до дитячого організму разом з грудним молоком.
 • Що робити, якщо у дитини кольки, і вона знаходиться на штучному вигодовуванні? Обов’язково відповідально підходити до вибору суміші. Краще зупинитися на тій, що легко засвоюється та попереджає надмірне газоутворення. Варто слідкувати за об’ємом харчування, не можна перегодовувати дитину.
 • Намагатися, щоб у пляшечку не потрапляло повітря. Ідеальний варіант — наявність у ній спеціального клапана, що обмежує надходження повітря. Увагу варто приділити вибору форми соски. Після годування крихітку треба трохи потримати під кутом 45 градусів, аби повітря, що потрапило під час годування, вийшло назовні.
 • Якщо у новонародженого кольки, тепло може заспокоїти малюка. Цього можна досягти купанням або теплими пелюшками, прикладеними до живота.
 • Масаж живота за часовою стрілкою дозволить зміцнити м’язи черевного пресу, допоможе їжі правильно просуватися травною системою та покращить вивільнення газів.
 • Заспокійливу дію зумовлюють прогулянки на свіжому повітрі.
 • Перед годуванням дитину варто викладати на живіт на 7-10 хвилин. Це дозволить стимулювати перистальтику.

Зміна харчування у випадку кольок у дітей

Як усунути кольки у новонародженого, якщо він знаходиться на грудному вигодовуванні? Для профілактики можна зупинитися на кисломолочних сумішах, до складу яких входять пробіотичні бактерії. Крім того, у них є достатня кількість лактази, завдяки чому малюк гарно перетравлює лактозу (молочний цукор), попереджуючи такі функціональні розлади, як метеоризм, кольки, діарея. А от лактози у сумішах має бути невелика кількість.

Обирати варто такі кисломолочні суміші, pH яких максимально наближено до грудного молока. Білок у сумішах має бути частково розщепленим, необхідна достатня кількість пробіотиків та олігосахаридів. Це сприяє формуванню здорового кишкового мікробіоценозу, харчової толерантності та імунних реакцій. У результаті кольки у дітей зменшуються.

Малюка слід годувати часто, але невеликими порціями. Якщо виявлено виражену непереносимість лактози, необхідно зупинитися на харчуванні безлактозними сумішами.

За вираженої проблеми треба використовувати дієтотерапію  за допомогою суміші з правильним складом. Під час лікування кольок важливо обирати суміші зі зниженим вмістом лактози, з частково розщепленим білком, пребіотиками, вмістом фрукто- та галактоолігосахаридів. Ці речовини знаходяться у грудному молоці та безпосередньо впливають на формування мікробіоценозу кишечника, імунні реакції, харчову переносимість.

Кольки у дитини, що знаходиться на грудному вигодовуванні, дозволить усунути корекція раціону мами. Треба повністю виключити продукти, які сприяють утворенню газів у кишечнику. Основу харчування жінки, яка годує груддю, мають складати тушковані, відварні чи запечені страви. Їсти треба часто, але маленькими порціями, аби не було відчуття голоду. Треба пити достатню кількість рідини, щоб вистачало як на потреби жіночого організму, так і на виділення грудного молока. Правильне харчування мами дозволить уникнути кольок у малюка.

Кольки не є хворобою, але вони можуть стати проблемою, що приносить явний дискомфорт дитині та її батькам. Не варто терпіти та чекати, доки розлад зникне поступово сам, варто полегшити кризовий стан за допомогою ефективних методів.

Сохраните статью и расскажите друзьям Метки

Похожие статьи