Проблеми з травленням, Симптоми і лікування

Кольки у новонародженого

Один з найрозповсюдженіших ШКТ розладів у ранньому віці — кольки у дітей. Зазвичай вони виникають на 3-4 тижні життя, та можуть непокоїти і одразу після народження. З’являються у будь-який час доби. Хоча іноді стверджується, що кольки у немовлят частіше проявляються у новонароджених хлопчиків, насправді, кольки суттєво не залежать від статі новонародженого і зустрічаються усюди.

Чому таке трапляється, і що таке кольки у дитини? Це стан організму, за якого відбувається перебудова функціонування кишечника з внутрішньоутробного на позаутробний ритм. Після народження малюк більше не може харчуватися, безпосередньо отримуючи необхідні речовини з організму мами крізь плаценту, і його тіло адаптується до нових умов отримання їжі. Для дозрівання механізмів травлення дитині потрібен час, і на перших порах у малюка може розвиватися такий стан, як кишкові кольки, що проявляється больовими відчуттями у животі у результаті спазму.

Автори: к.мед.н., доцент Пакулова-Троцька Ю.В., д.мед.н., проф. Няньковский С.Л.

Природа кольок та причини їхньої появи

Чому у дитини кольки, чи залежать вони від харчування? Вони виникають незалежно від того, як харчується малюк — з’являються як за штучного, так і за грудного вигодовування. Кольки не є хворобою, а результатом того, що кишечник немовляти адаптується до навколишнього середовища. Після народження продовжується активне формування організму крихітки, відбувається удосконалення всіх систем та органів, зокрема, й шлунково-кишкового тракту. Недостатній розвиток ферментної та травної системи у перші місяці життя може стати причиною того, що немовля буде проявляти неспокій. Одним з факторів, що його викликають, є кольки у новонародженого.

Можна виділити основні причини, через які виникає кишкова колька у дітей:

 • Неосвічене годування — разом з молоком дитина заковтує повітря. Тому під час прикладання до грудей важливо слідкувати, аби малюк правильно заковтував сосок. Немовлят на штучному вигодовування годувати потрібно так, аби пляшечка знаходилася під кутом 45 градусів — це сприятиме тому, щоб усе повітря залишалося на дні та не заковтувалося малюком.
 • Перегодовування новонародженого — у результаті цього відбувається виникнення газів у травній системі, що сприяє колькам та зригуванню. Тому краще, щоб немовля їло невеликими порціями і частіше.
 • Неправильно підібрана суміш — ще одна з причин того, від чого у дитини кольки. Її заміна на іншу може допомогти вирішити проблему.
 • Кишкові кольки часто виникають у малюків, мама яких палить.
 • Одна з розповсюджених причин — недостатнє засвоєння лактози — цукру, що міститься у материнському молоці чи у суміші. Тому, коли у дітей починаються кольки, треба пройти обстеження, аби виключити лактазну недостатність.

Продукти, що викликають кольки

Мама, яка годує груддю, має правильно складати свій раціон. Важливо пам’ятати, що є ряд продуктів, вживання яких може спровокувати кольки у новонародженого. До них відносяться:

Назва продукту харчуванняПричина можливих кольок у немовляти
Незбиране молокоЛактоза, яка у ньому міститься, погано засвоюється організмом, тому гази починають вироблятися у надмірній кількості. Крім здуття живота, можуть виникати алергічні реакції. Молоко бажано замінити ряжанкою, кефіром.
Чорний хлібФерменти, які входять до його складу, сприяють газоутворенню, результатом якого також стають кольки. Мамі, яка годує груддю, рекомендується змінити його на хлібці.
Гострі соуси (гірчиця, кетчуп, майонез)Подразнюють кишечник, тому їх треба виключити з меню жінки, що годує груддю.
Сирі фрукти та овочіМістять клітковину, що викликає метеоризм. Тому їх треба піддавати термічній обробці.
Бобові (горох, чечевиця, кукурудза, квасоля)Бобові стимулюють газоутворення у кишечнику, що сприяє здуттю.
Дріжджове тісто у надмірній кількостіСприяє підвищеному бродінню у кишечнику.
Баштанні культури (кавуни, дині)Містить малу кількість клітковини, провокують газоутворення у кишечнику.
Газовані напоїМістять у своєму складі гази, що сприяє метеоризму.
Солодощі: тістечка, цукерки, шоколадДо їх складу входять легкозасвоювані вуглеводи, які не рекомендують вживати мамі, що годує груддю. До того ж, компоненти таких солодощів можуть провокувати алергічні реакції у малюка, одним з проявів яких є колька.

Виключивши такі продукти з раціону, не варто очікувати миттєвого результату. Кишкова колька у дітей зникає приблизно через 5 днів після початку дієти.

 

Симптоми кольок у дітей

Як зрозуміти, що у дитини кольки? Основною характерною ознакою такого стану є тривалий та пронизливий плач. Іноді дитина може бути неспокійною приблизно три години поспіль. Через надмірне газоутворення також виникає здуття живота. Кольки у дитини можуть з’являтися у будь-який час доби, та частіше за все такий стан виникає у другій половині дня, ввечері чи вночі. Зазвичай, напад кольок у немовлят починає проявлятися під час годування або ж одразу після нього.

Можна виділити такі характерні симптоми кольок у новонародженого:

 • ніжки підтягнуті до живота;
 • шкіряні покриви почервонілі;
 • кулачки міцно стиснуті;
 • живіт напружений, твердий;
 • спинка вигнута;
 • на обличчі гримаса болю;
 • виходять кишкові гази;
 • можливі зригування.

Навіть після годування малюк не заспокоюється. Частіше кольки досягають піку на восьмому тижні життя малюка.

Батькам треба знати:

 • загальна тривалість кольок у немовляти протягом доби, зазвичай, не більше 3-х годин, втім, у важких випадках може бути і більше;
 • у більшості випадків симптоми зникають до 3-місячного віку (іноді вони можуть утримуватися до півроку, особливо у недоношених дітей);
 • частіше неприємні симптоми починаються після 3-тижневого віку, саме тоді посилюється активність корисної флори, яка заселяє кишечник;
 • після нападу дитина має вгамуватися.

У 90-95% випадків дитячі кольки ¾  це функціональний розлад, який не пов’язано з жодною патологією та який проявляється через особливості травлення новонароджених. Однак у 5-10% немовлят напади кольок можуть бути проявом того чи іншого захворювання. У такому випадку, батькам варто бути пильними, аби вчасно звернутися по медичну допомогу, у випадку необхідності.

Відрізнити симптоми функціональних кольок від проявів інших захворювань нескладно, адже особливістю кольок у новонароджених хлопчиків та дівчаток вважається те, що між нападами діти активні та веселі. Їх ніщо не турбує, у них гарний настрій та апетит. Показники приросту ваги у таких немовлят стабільні, у них немає проблем з випорожненнями, і їх не турбують жодні інші негативні прояви.

Напад кольок починається неочікувано. Спочатку тривалість нападів невелика – до півгодини. Проте, з плином часу вони повторюються усе частіше і тривають довше, стаючи серйозним джерелом неспокою для немовляти та стресу для його батьків. Полегшення у нападі кольок настає, здебільшого, після того як у малюка відійшли гази або ж він покакав. Хоча у складних випадках напад може тривати до виснаження малюка.

Аби не пропустити під виглядом дитячих кольок якесь серйозне захворювання, треба звернути увагу на тривожні симптоми. Якщо у дитини сильні кольки тривалий час, і після закінчення нападу немає полегшення (живіт постійно напружений), крихітка погано набирає вагу, під час нападу підвищується температура тіла, а також якщо проявляється пронос або блювання, ¾ обов’язково треба звернутися до лікаря. Всі ці прояви можуть свідчити про наявність серйозних аномалій розвитку чи хвороб органів травлення.

 

Як допомогти малюку

Батьків завжди цікавить, як допомогти у випадку появи кольок у новонародженого? Важливим моментом є створення вдома спокійного середовища. Кольки у дитини виникають досить часто, та за правильного догляду та адекватного лікування з часом проходять.

Якщо з’явилися кольки у новонародженого, що робити мамі, яка годує груддю? В першу чергу за такого функціонального порушення ШКТ необхідно відкоригувати харчування. З раціону треба прибрати продукти, що сприяють підвищеному газоутворенню, а також спеції, кофеїн, гостру, жирну та смажену їжу. Навіть якщо у малюка гарний апетит, за одне годування важливо давати молоко з однієї груді. Так до нього буде надходити «заднє» молоко, що є більш поживним та у своєму складі містить не багато лактози. Якщо діагностовано лактазну недостатність, лікування кольок у дитини обов’язково включає в себе використання ферменту лактази. Доза підбирається індивідуально, фермент дається щоразу перед годуванням, додавши перед цим трохи материнського молока, зцідженого за 5-10 хвилин до цього.

 

Безпечні методи боротьби з кольками

Важливо розуміти, що напади кольок, які повторюються, не є нормою. Батькам треба замислитися над тим, як прибрати кольки у новонародженого та вирішити дану проблему. Ось декілька рекомендацій:

 • Годувати дитину варто у комфортному середовищі.
 • Обов’язково треба звернути увагу на раціон, оскільки багато речовин потрапляє до дитячого організму разом з грудним молоком.
 • Що робити, якщо у дитини кольки, і вона знаходиться на штучному вигодовуванні? Обов’язково відповідально підходити до вибору суміші. Краще зупинитися на тій, що легко засвоюється та попереджає надмірне газоутворення. Варто слідкувати за об’ємом харчування, не можна перегодовувати дитину.
 • Намагатися, щоб у пляшечку не потрапляло повітря. Ідеальний варіант — наявність у ній спеціального клапана, що обмежує надходження повітря. Увагу варто приділити вибору форми соски. Після годування крихітку треба трохи потримати під кутом 45 градусів, аби повітря, що потрапило під час годування, вийшло назовні.
 • Якщо у новонародженого кольки, тепло може заспокоїти малюка. Цього можна досягти купанням або теплими пелюшками, прикладеними до живота.
 • Масаж живота за часовою стрілкою дозволить зміцнити м’язи черевного пресу, допоможе їжі правильно просуватися травною системою та покращить вивільнення газів.
 • Заспокійливу дію зумовлюють прогулянки на свіжому повітрі.
 • Перед годуванням дитину варто викладати на живіт на 7-10 хвилин. Це дозволить стимулювати перистальтику.

Зміна харчування у випадку кольок у дітей

Як усунути кольки у новонародженого, якщо він знаходиться на змішаному чи штучному вигодовуванні? Для профілактики можна зупинитися на кисломолочних сумішах, до складу яких входять пробіотичні бактерії. Крім того, у них є достатня кількість лактази, завдяки чому малюк гарно перетравлює лактозу (молочний цукор), попереджуючи такі функціональні розлади, як метеоризм, кольки, діарея. А от лактози у сумішах має бути невелика кількість.

Обирати варто такі кисломолочні суміші, pH яких максимально наближено до грудного молока. Білок у сумішах має бути частково розщепленим, необхідна достатня кількість пробіотиків та олігосахаридів. Це сприяє формуванню здорового кишкового мікробіоценозу, харчової толерантності та імунних реакцій. У результаті кольки у дітей зменшуються.

Малюка слід годувати часто, але невеликими порціями. Якщо виявлено виражену непереносимість лактози, необхідно зупинитися на харчуванні безлактозними сумішами.

За вираженої проблеми треба використовувати дієтотерапію  за допомогою суміші з правильним складом. Під час лікування кольок важливо обирати суміші зі зниженим вмістом лактози, з частково розщепленим білком, пребіотиками, вмістом фрукто- та галактоолігосахаридів. Ці речовини знаходяться у грудному молоці та безпосередньо впливають на формування мікробіоценозу кишечника, імунні реакції, харчову переносимість.

Кольки у дитини, що знаходиться на грудному вигодовуванні, дозволить усунути корекція раціону мами. Треба повністю виключити продукти, які сприяють утворенню газів у кишечнику. Основу харчування жінки, яка годує груддю, мають складати тушковані, відварні чи запечені страви. Їсти треба часто, але маленькими порціями, аби не було відчуття голоду. Мамі треба пити достатню кількість рідини, щоб вистачало як на потреби жіночого організму, так і на виділення грудного молока. Правильне харчування мами дозволить уникнути кольок у малюка.

Профілактика виникнення кольок у немовлят

Якщо у дитини гарне травлення, батькам варто вдатися до заходів для того, аби підтримувати його. У цій нелегкій справі допоможуть такі нескладні дії:

 • Мамі варто відповідально підійти до організації свого харчування, якщо вона годує груддю, ¾ інколи жінки з часом можуть дозволити собі певні послаблення у дієті, що є небажаним та може негативно позначитися на травленні малюка. Не вводьте у раціон ті продукти, які здатні спровокувати метеоризм та кольки у немовляти.
 • За можливості мамі не варто палити під час вагітності та грудного вигодовування, бо кольки часто проявляються у дітей, мами яких палять.
 • Годувати дитину регулярно, часто та не перегодовувати ¾ надлишок їжі у кишечнику стимулює підвищене виділення газів, що може призводити до кольок у немовляти.
 • Правильно годувати дитину ¾ під час годування необхідно підтримувати новонародженого у правильному положенні, слідкувати за тим, аби він не заковтував повітря разом із їжею.
 • Годувати малюка неквапливо, у спокійному оточенні, оскільки стрес здатен негативно позначитися на травленні дитини, і навпаки, спокійний, розслаблений малюк буде комфортніше перетравлювати їжу.
 • Після прийому їжі робити легкий масаж животика малюка круговими рухами за годинниковою стрілкою.
 • Для малюків на штучному вигодовуванні розумно обирати дитячу суміш, що підходить за віком та складом.
 • Для малюків, у яких у родині є випадки харчової алергії, варто здати алергологічні проби і, за необхідності, підібрати спеціальне харчування для мами та для дитини.
 • Регулярно гуляти з дитиною на свіжому повітрі.

Важливо розуміти, що самі по собі кольки не є хворобою, але вони можуть стати проблемою, що приносить явний дискомфорт дитині та її батькам. Хоча поступово кольки зникають у більшості дітей у віці 4-6 місяців, не варто терпіти та чекати, доки розлад зникне поступово сам, варто полегшити кризовий стан за допомогою ефективних методів та принести полегшення малюку і спокій батькам. Тим більше, що зробити це зовсім не важко.

Ефективне вирішення функціональних проблем травлення за допомогою дієтотерапії

Зменшує кольки та закрепи

Рекомендовано асоціацією педіатрів-гастроентерологів та нутриціологів

Nutrilon Комфорт   — адаптована суміш з унікальним комплексом Pronutra+ на основі частково гідролізованого сироваткового білка та зі зниженим вмістом лактози.

Комплекс Pronutra+ був створений завдяки багаторічним дослідженням та науковим розробкам спільно з педіатрами, нутриціологами, неонатологами та іншими спеціалістами. До нього входять:

 • Запатентована формула галакто- та фруктоолігосахаридів (GOS/FOS) 9:1 у дозі 0,8г/100 мл — діє як природний пребіотик, що забезпечує м`якіші та частіші випорожнення, більше схожі на такі, що у дітей на грудному вигодовуванні1. Також комплекс GOS/FOS зміцнює природний імунітет дитини та сприяє розвитку власної корисної мікрофлори2.
 • Бета-пальмітинова кислота — сприяє пом`якшенню випорожнень та нормальному засвоєнню кальцію, що вкрай важливо для зміцнення кісткової тканини малюка.
 • Спеціальний комплекс IQ Pro — містить довголанцюгові поліненасичені жирні кислоти АА та DНА, які необхідні для нормального розвитку нервової системи та головного мозку, що тісно пов’язано з рівнем інтелекту дитини3-4. Згадані кислоти також беруть участь у розвитку сітківки ока та мають загальний позитивний вплив на емоційний стан дитини3-4.

Частково гідролізований сироватковий білок, який міститься у суміші, легше перетравлюється та засвоюється незрілою травною системою малюка.

Оскільки у дітей першого року життя часто може виникати транзиторна лактазна недостатність, яка проявляється кольками, здуттям та діареєю, суміш Nutrilon Комфорт має знижений рівень лактози. Це дозволяє зняти навантаження на незрілу травну систему малюка та суттєво полегшити процес травлення.

Також Nutrilon Комфорт  містить збалансований набір з більше ніж 30 вітамінів, мінералів та інших мікроелементів, який відповідає особливим потребам дитини у ранньому віці та надає їй необхідне для нормального росту та розвитку.

Якщо грудне вигодовування неможливе, обравши Nutrilon Комфорт, Ви будете впевнені, що Ваш малюк отримує необхідні компоненти для розвитку інтелекту, мозку та нервової системи без кольок, закрепів та здуттів.

Більше інформації.

 

 1. Рандомізоване подвійне сліпе дослідження ефективності нової дитячої суміші, що містить частково гідролізований білок, високий рівень бета-пальмітинової кислоти, і неперетравлювані олігосахариди/ Шмельце, Вірс, Скопнік та ін.// Журнал дитячої гастроентерології та харчування. – 2003. – №36. – С. 343–351.
 2. Няньковський С. Л. Імуномодулюючий та захисний вплив пребіотичного комплексу олігосахаридів Immunofortis у дітей раннього віку, які знаходяться на штучному вигодовуванні / С. Л. Няньковський, О. С. Івахненко, Д. О. Добрянський // Совр. педиатрия. — 2010. — № 5 (33). — С. 147—150.
 3. Willatts P, Forsyth JS, DiModugno MK, Varma S, Colvin M. Effect of long-chain polyunsaturated fatty acids in infant formula on problem solving at 10 months of age. Lancet. 1998;352(9129):688-691.
 4. Koletzko, Berthold & Lien, Eric & Agostoni, Carlo & Böhles, Hansjosef & Campoy, Cristina & Cetin, Irene & Decsi, Tamás & Dudenhausen, Joachim & Dupont, Cristophe & Forsyth, Stewart & Hoesli, Irene & Holzgreve, Wolfgang & Lapillonne, Alexandre & Putet, Guy & Secher, Niels & Symonds, Mike & Szajewska, Hania & Willatts, Peter & Uauy, Ricardo. (2008). The roles of long-chain polyunsaturated fatty acids in pregnancy, lactation and infancy: review of current knowledge and consensus recommendations. Journal of perinatal medicine. 36. 5-14. 10.1515/JPM.2008.001.

 

Сохраните статью и расскажите друзьям Метки

Похожие статьи