Проблеми з травленням, Симптоми і лікування

Здуття живота у дитини

Після того, як у родині з’являється малюк, батьки стикаються з різними проблемами. Однією з них є здуття живота у дитини, воно ж метеоризм. Цей стан впливає на здоров’я малюка загалом та провокує стрес у родині.

Метеоризм у дитини вважається поведінковим синдромом, за якого гази накопичуються у кишечнику та виникають напади неспокою. Причини такого стану до кінця невідомі, сприяти йому може незрілість травної системи. Здуття живота за різними даними зустрічається у 20-70% дітей у віці від 2-х тижнів до 6 місяців, незалежно від статі.

Автори: д.мед.н., проф. Клименко Вікторія Анатоліївна, к.мед.н., доцент Карпушенко Юлія Валентинівна

Симптоми та перша допомога

Визначити, чи є здуття живота у новонародженого, нескладно, адже його ознаки легко впізнати. Через деякий час після годування у немовляти виникають кольки, основною ознакою яких як раз і є метеоризм. Цей стан характеризується накопиченням газів у немовляти у кишечнику через надлишкове газоутворення чи недостатнє виведення газів з нього. Живіт збільшується в об’ємі, чується його бурчання. Малюк демонструє неспокій, відчуває дискомфорт у животі. Він починає плакати, сучити ніжками, його обличчя червоніє. Живіт напружується, стає пружним та твердим. Частіше гази починають посилено скупчуватися у другій половині дня, ближче до вечора. Після їхнього відходження настає полегшення, біль зникає. Важливо звернутися до лікаря, якщо дитина неспокійна протягом кількох часів поспіль, оскільки подібний стан може свідчити і про якусь іншу проблему.

Причини дитячих кольок повністю не вивчено. Є багато гіпотез, чому може виникати метеоризм у дітей, серед яких:

  • порушення функціонування травної системи у дитини;
  • недотримання дієти матір’ю, яка годує груддю, – вживання продуктів, що провокують надмірне газоутворення (випічка, чорний хліб, жирні страви, броколі, капуста, бобові, незбиране молоко);
  • алергія на білок коров’ячого молока;
  • харчова непереносимість, включно з лактазною недостатністю;
  • недостатній рівень деяких харчових ферментів;
  • зміна складу мікрофлори;
  • кишкова інфекція;
  • незрілість шлунково-кишкового тракту.

Якщо здуття живота у дитини регулярне та супроводжується іншими симптомами, необхідно звернутися до лікаря. Паралельно можуть проявлятися:

  • затримка розвитку малюка;
  • блювання чи надмірні часті зригування;
  • прояви атопічного дерматиту;
  • кашель;
  • гастроінтестинальна кровотеча;
  • значне збільшення живота в об’ємі;
  • погіршення стану здоров’я малюка, що прогресує;
  • відчуття розпирання у животі;
  • неприємний присмак у роті;
  • нудота, що періодично виникає;
  • порушення випорожнень;
  • поганий сон, підвищена втомлюваність.

Тож, у дитини здуття живота, що робити у першу чергу та яку допомогу можна надати?

Фонова корекція включає в себе:

  • Підтримку грудного вигодовування.
  • Психологічну допомогу батькам.
  • Організацію правильного харчування матері за ГВ.
  • Підбір суміші, що найбільше підходить, за штучного вигодовування, яка містить бета-пальмітинову жирну кислоту, пребіотики та низький рівень лактози.
  • Обстеження малюка для виключення органічних змін.

Харчування у випадку здуття живота

Якщо у дитини болить живіт і здуття вже виникло, необхідно скоригувати харчування матері, яка годує груддю, та виключити продукти, що викликають надмірне газоутворення. Втім, обов’язково необхідно проконсультуватися зі спеціалістом, тому що іноді метеоризм може бути одним із проявів серйозної патології. Коли виникає здуття живота та газоутворення у дитини старшого віку, обов’язково потрібно звернути увагу та скоригувати меню.

До продуктів, які провокують підвищене газоутворення, належать:

  • вироби з дріжджового тіста, житнього борошна;
  • бобові: квасоля, соя, боби, горох;
  • деякі фрукти та ягоди: сливи, абрикоси, банани, персики, виноград;
  • фаст-фуд;
  • молочні продукти;
  • кукурудзяні пластівці та крупа;
  • деякі овочі: редька, капуста, цибуля ріпчаста;
  • напої: пиво, газовані напої, квас;
  • гази у кишечнику дитини утворюються у випадку зловживання солодощами;
  • горіхи, арахіс, насіння;
  • мариновані та копчені продукти;
  • шоколад, кава.

Якщо виникло здуття живота, причини якого точно невідомі, обов’язково необхідно проаналізувати раціон, подумати, яка їжа може нашкодити, та виключити її. Після цього необхідно поспостерігати, як організм відреагує на такі дії. Покращення стану свідчить про те, що харчування було не зовсім раціональним.

Вікові особливості лікування та профілактики метеоризму

Реакція на здуття та дії, які виконуються, відрізняються залежно від віку дитини. Тому, враховуючи причину здуття, допомогти малюкові можна наступним чином:

0-1 рік

Якщо метеоризм проявився у дитини немовлячого віку, то допомога, перш за все, залежить від виду вигодовування, на якому вона знаходиться.

Якщо новонароджений – на штучному чи змішаному вигодовуванні, то метеоризм у немовляти потребує підбору оптимальної дитячої суміші. Здуття живота у новонародженого може проявлятися через алергію на білки коров’ячого молока (АБКМ). У такому випадку, необхідно здати алергічні проби та, за підтвердження алергії, перевагу слід віддавати тим варіантам сумішей, які мають у складі частковий гідроліз білка.

У немовлят перших місяців життя здуття може бути одним з симптомів тимчасової (транзиторної) непереносимості лактози. Цей стан виникає у немовлят у випадку недостатнього вироблення чи недостатньої активності лактази – ферменту, що необхідний, аби засвоювати лактозу – основний вуглевод молока. У цьому випадку, рекомендується перевести дитину, залежно від ступеня лактазної недостатності, на безлактозну суміш або ж суміш зі зниженою кількістю лактози.

Для нормалізації мікрофлори кишечника, якщо причиною здуття є її порушення, можна порекомендувати дитячі суміші, у які входять пребіотики – засоби, що живлять корисні бактерії, які знаходяться у кишечнику. Завдяки їхньому вживанню покращується перистальтика, їжа добре просувається травним трактом.

Якщо виникло здуття живота, а дитині місяць, і вона знаходиться на грудному вигодовуванні, таке вигодовування рекомендується, за можливості, не припиняти, оскільки материнське молоко – найкраще харчування для немовляти. Перш за все, необхідно переглянути раціон харчування матері, яка годує груддю на предмет продуктів, що провокують підвищене газоутворення або ж алергічну реакцію у дитини. Важливо виключити з її харчування такі газоутворюючі продукти, як кофеїн, спеції, цитрусові, тощо. Якщо дитина страждає на алергію на БКМ, з раціону мами виключаються продукти, що містять такі білки (молочні продукти). За підтвердження лактазної недостатності на початку кожного годування необхідно давати немовляті фермент лактазу. Для кожного малюка його підбирають індивідуально та розводять у невеликій кількості зцідженого грудного молока.

Рекомендується підвищити частоту годувань малюка, при цьому зменшивши об’єм молока, яке з’їдається за кожне годування, аби знизити навантаження на ШКТ дитини. Годувати дитину треба у спокійному оточенні, неквапливо. До того ж за допомогою виконання масажу можна допомогти полегшити дискомфорт у випадку здуття живота у новонародженого. Для цього проводиться легке погладжування в області живота круговими рухами за годинниковою стрілкою. Крім того, між годуваннями можна ненадовго викладати малюка на живіт.

Зазвичай, якщо здуття у немовляти є проявом функціональних кольок, то воно проходить самостійно до моменту досягнення дитиною віку 3-6 місяців, коли травна система новонародженого достатньо зміцниться, а склад мікрофлори нормалізується.

1-5 років

Здуття живота у дитини в 1  рік виникає рідше, аніж до того. І якщо таке трапилося, варто проаналізувати причини. Аби уникнути метеоризму, дитині необхідно дотримуватися дієти, виключивши з раціону газоутворюючі продукти, а також налагодити нормальне функціонування кишечника. Для цього малюку треба пити достатню кількість води, причому слідкувати, аби вона була якісною.

Профілактика метеоризму також полягає у дробному харчуванні невеликими порціями. Варто навчити дитину добре пережовувати їжу, їсти неквапливо.

Медикаментозне лікування, якщо виникло здуття живота у дитини в 2 роки, має призначити лікар. У такому випадку можуть використовуватися ентеросорбенти, пре- та пробіотики, спазмолітики, ферменти та жовчогінні засоби, залежно від причини метеоризму. Важливо дотримуватися режиму дня, оскільки порушити діяльність кишечнику та спровокувати здуття живота у дитини в 3 роки можуть навіть втома, недосипання, стрес.

6 років та старше

Лікування та профілактика метеоризму у дітей шкільного віку такі самі, як і в дошкільнят. Але важливо пам’ятати, що у них метеоризм часто може бути супутнім симптомом якогось іншого захворювання. Тому варто звернутися до гастроентеролога чи педіатра, який обстежить дитину, визначить причину здуття живота та призначить необхідне лікування.

У будь-якому випадку, скільки б не було дитині років, перш ніж приймати рішення та обирати, що саме можна давати від здуття живота для дітей, краще спочатку проконсультуватися з вашим лікарем, пройти обстеження та здати усі необхідні аналізи для виключення будь-яких можливих захворювань і виявлення основної причини, що викликала здуття у дитини. У вже після цього визначатися з лікуванням.

Ефективне вирішення функціональних проблем травлення за допомогою дієтотерапії

Зменшує кольки та закрепи

Рекомендовано асоціацією педіатрів-гастроентерологів та нутриціологів

Nutrilon Комфорт   — адаптована суміш з унікальним комплексом Pronutra+ на основі частково гідролізованого сироваткового білка та зі зниженим вмістом лактози.

Комплекс Pronutra+ був створений завдяки багаторічним дослідженням та науковим розробкам спільно з педіатрами, нутриціологами, неонатологами та іншими спеціалістами. До нього входять:

  • Запатентована формула галакто- та фруктоолігосахаридів (GOS/FOS) 9:1 у дозі 0,8г/100 мл — діє як природний пребіотик, що забезпечує м`якіші та частіші випорожнення, більше схожі на такі, що у дітей на грудному вигодовуванні5. Також комплекс GOS/FOS зміцнює природний імунітет дитини та сприяє розвитку власної корисної мікрофлори6.
  • Бета-пальмітинова кислота — сприяє пом`якшенню випорожнень та нормальному засвоєнню кальцію, що вкрай важливо для зміцнення кісткової тканини малюка.
  • Спеціальний комплекс IQ Pro — містить довголанцюгові поліненасичені жирні кислоти АА та DНА, які необхідні для нормального розвитку нервової системи та головного мозку, що тісно пов’язано з рівнем інтелекту дитини7-8. Згадані кислоти також беруть участь у розвитку сітківки ока та мають загальний позитивний вплив на емоційний стан дитини7-8.

Частково гідролізований сироватковий білок, який міститься у суміші, легше перетравлюється та засвоюється незрілою травною системою малюка.

Оскільки у дітей першого року життя часто може виникати транзиторна лактазна недостатність, яка проявляється кольками, здуттям та діареєю, суміш Nutrilon Комфорт має знижений рівень лактози. Це дозволяє зняти навантаження на незрілу травну систему малюка та суттєво полегшити процес травлення.

Також Nutrilon Комфорт  містить збалансований набір з більше ніж 30 вітамінів, мінералів та інших мікроелементів, який відповідає особливим потребам дитини у ранньому віці та надає їй необхідне для нормального росту та розвитку.

Якщо грудне вигодовування неможливе, обравши Nutrilon Комфорт, Ви будете впевнені, що Ваш малюк отримує необхідні компоненти для розвитку інтелекту, мозку та нервової системи без кольок, закрепів та здуттів.

Більше інформації.

Джерела:

  1. Дисбактериоз, изжога, метеоризм, рефлюкс. Проблемы пищеварения и их решение. Автор Виктор Ильин. Издательство Вектор. Серия Семейный доктор. Год выпуска 2008, 128 с.
  2. Douglas A. Drossman / Functional Gastrointestinal Disorders: History, Pathophysiology, Clinical Features, and Rome IV // Gastroenterology 2016;150:1262 –1279.
  3.  ESPGHAN, guidelines. – режим доступу: http://www.espghan.org/guidelines/
  4. Особливості діагностики та підходи до лікувально-профілактичного харчування дітей раннього віку з функціональними розладами травної системи : метод. рекоменд./ [О. Г. Шадрін, С. Л. Няньковський, Г. В. Бекетова та ін.] – К.: ТОВ «Люди в білому», 2016р. – 28 с.
  5. Рандомізоване подвійне сліпе дослідження ефективності нової дитячої суміші, що містить частково гідролізований білок, високий рівень бета-пальмітинової кислоти, і неперетравлювані олігосахариди/ Шмельце, Вірс, Скопнік та ін.// Журнал дитячої гастроентерології та харчування. – 2003. – №36. – С. 343–351.
  6. Няньковський С. Л. Імуномодулюючий та захисний вплив пребіотичного комплексу олігосахаридів Immunofortis у дітей раннього віку, які знаходяться на штучному вигодовуванні / С. Л. Няньковський, О. С. Івахненко, Д. О. Добрянський // Совр. педиатрия. — 2010. — № 5 (33). — С. 147—150.
  7. Willatts P, Forsyth JS, DiModugno MK, Varma S, Colvin M. Effect of long-chain polyunsaturated fatty acids in infant formula on problem solving at 10 months of age. Lancet. 1998;352(9129):688-691.
  8. Koletzko, Berthold & Lien, Eric & Agostoni, Carlo & Böhles, Hansjosef & Campoy, Cristina & Cetin, Irene & Decsi, Tamás & Dudenhausen, Joachim & Dupont, Cristophe & Forsyth, Stewart & Hoesli, Irene & Holzgreve, Wolfgang & Lapillonne, Alexandre & Putet, Guy & Secher, Niels & Symonds, Mike & Szajewska, Hania & Willatts, Peter & Uauy, Ricardo. (2008). The roles of long-chain polyunsaturated fatty acids in pregnancy, lactation and infancy: review of current knowledge and consensus recommendations. Journal of perinatal medicine. 36. 5-14. 10.1515/JPM.2008.001.

 

 

Сохраните статью и расскажите друзьям Метки

Похожие статьи