Проблеми з травленням, Симптоми і лікування

Закрепи у дітей

Закреп – це стан, за якого кишечник не спорожняється протягом тривалого проміжку часу (доба та більше).

Багатьох батьків хвилює, що робити, якщо у дитини закреп? У першу чергу необхідно пам’ятати, що даний стан не є захворюванням, а лише симптомом тієї чи іншої патології. Тому, якщо у малюка систематично спостерігається затримка випорожнення, варто звернутися до спеціаліста, аби розібратися з причиною.

Закреп у новонародженої  дитини часто виникає, якщо вона знаходиться на штучному чи змішаному вигодовуванні. Таке можливо у 35% випадків, як під час використання неадаптованих, так і адаптованих сумішей.

Закреп у місячної чи дещо старшої дитини має насторожити батьків. Адже часто саме у малюків до 1 року так можуть проявлятися різноманітні вроджені патології, наприклад, інвагінація кишечника, хвороба Гіршпрунга. Тому у цьому віці варто виключити всі можливі причини даного стану.

Автора: к.мед.н., доцент Пакулова-Троцка Ю.В., д.мед.н., проф. Няньковський С.Л.

Види закрепів

У дітей виникають такі види закрепів:

 • первинний – у випадку вроджених вад розвитку чи набутих патологій;
 • вторинні – як симптом деяких захворювань, побічне явище під час використання ряду ліків;
 • ідіопатичний – порушується моторика кишечника, причини такого стану невідомі.

Залежно від патогенезу:

 • механічний закреп виникає у результаті органічних причин, у результаті яких кишечник дещо звужується;
 • дискінетичний – буває у випадку дисфункції органів травлення;
 • аліментарний – розвивається у випадку голодування, дефіциту в раціоні харчових волокон та недостатнього вживання рідини;
 • психологічний закреп у дитини може виникати у випадку її знайомства з горщиком, наявності тріщин у прямій кишці.

Залежно від тонусу стінок кишечника, закрепи бувають таких видів:

 • Атонічний – тонус кишечника знижено, перистальтика в’яла, тому відбувається повільне просування калових мас, вони накопичуються, виникає закреп. Частіше атонія виникає, якщо порушено режим харчування, у випадку гіподинамії.
 • Спастичному закрепу сприяють спазми м’язів деяких відрізків кишечника. Це призводить до того, що дефекація затримується, калові маси накопичуються та важко просуваються вздовж кишечника. У такому випадку, живіт дитини здуто, виникає важкість та дискомфорт, відчуття розпирання, спазми. Спастичний закреп може спостерігатися у випадку стресу, ендокринної патології.

Залежно від тривалості процесу, розрізняють гострий та хронічний закреп у дітей.

Закреп у немовляти виникає в різних ситуаціях:

 • У випадку вроджених патологій кишечника (аномалії розвитку кишечника, звуження чи відсутності ануса).
 • Незрілість кишечника. У результаті недостатнього розвитку нервових закінчень порушується перистальтика кишечника.
 • Хвороби інших органів. На кишкову моторику впливають такі патології, як рахіт, дефіцит гормонів щитовидної залози, хвороби нервової системи.
 • Закреп у дитини на грудному вигодовуванні може залежати від дієти матері. Проблеми з дефекацією у малюка можуть виникнути, якщо жінка споживатиме міцну каву або чай, багато риса чи хлібобулочних виробів.

Симптоми закрепів у дітей

Коли можна говорити про закреп у дитини? Треба звернути увагу на консистенцію калу та частоту випорожнень. У новонароджених дітей кал у нормі, якщо він напівоформлений чи кашоподібний, а кількість дефекацій приблизно така сама, як і годувань. Якщо у малюка штучне вигодовування, частота випорожнення зменшується.

Для дітей з 1 до 2 років нормальна частота дефекації – до 2 раз в день. Випорожнення частково оформлені. Якщо кал стає твердим, це розглядають, як схильність малюка до закрепу.

У дітей після 2 років випорожнення має бути не менше одного разу на добу, воно оформлене, без патологічних домішок. Якщо акт дефекації відбувається рідше, можна стверджувати про закреп у дитини. Також звернути увагу треба, якщо випорожнення хворобливі чи виникають епізоди їх нетримання.

Іноді буває рідкий закреп у немовляти. Спочатку виникає своєрідна «пробка», а далі виходить рідкий кал. Таке може траплятися у випадку непереносимості деяких продуктів (наприклад, лактазна недостатність), у випадку алергій. У випорожненнях можуть з’являтися прожилки крові. Така ситуація може виникати і у випадку запалення у кишечнику. У цьому випадку, з’являться біль у животі, метеоризм, бурчання, неспокій, інтоксикація, поява у калі піни чи слизу. У випадку виникнення рідкого закрепу у малюка варто звернутися до лікаря, оскільки він не буває фізіологічним, а говорить про порушення в організмі.

У випадку закрепів у дітей можуть спостерігатися такі симптоми, як швидка втомлюваність, нудота, поганий апетит, нервозність, головний біль, відчуття швидкого насичення, іноді підвищення температури тіла. У випадку виникнення закрепу у дитини та інших проявів, варто звернутися до лікаря, який допоможе розібратися, чому це відбувається.

Причини закрепу у дітей

Іноді такий стан може бути фізіологічним, в інших випадках свідчити про наявність серйозної патології. Тому обов’язково варто визначити, чому у дитини закреп.

Закреп у дитини у місяць може виникати у випадку незбалансованого харчування матері, яка годує груддю, різкої зміни суміші чи переходу з грудного вигодовування на штучне, у випадку наявності непереносимості молока, вроджених патологій. Дуже важливо визначити, чому у немовляти закреп. Часто причиною такого стану у цьому віці можуть бути і більш серйозні проблеми, наприклад, різноманітні хвороби: мегаколон, доліхосигма, гіпотиреоз, хвороба Гіршпрунга, ураження нервової системи під час пологів, інвагінація кишечника, парапроктит, тощо.

Закреп у дитини в 1 рік буває у випадку дефіциту заліза в організмі, недотримання режиму пиття, пізнього введення прикорму, порушення кишкової моторики у випадку рахіту.

Закреп у дитини в 2 роки може виникати з таких причин:

 • Порушення режиму харчування – в раціоні мало їжі, що містить клітковину, чи багато тваринних білків.
 • Прийом деяких ліків, наприклад, антибіотиків. На фоні цього часто виникає дисбактеріоз, одним з симптомів якого є закреп.
 • Зневоднення – часта сухом’ятка, порушення режиму пиття. Або закреп може виникнути, як результат втрати рідини у випадку блювання, сильної діареї, високої температури тіла.
 • Порушення кишкової прохідності та закреп можуть з’явитися у випадку потрапляння чужорідного тіла, закупорки просвіту кишечника глистами, різноманітних вроджених аномалій ШКТ.
 • Отруєння деякими медикаментами чи токсичними речовинами (свинець).
 • Психологічні причини – звикання до дитячого садка. Часто у незнайомому оточенні малюки стримують позиви до дефекації, через що може погіршуватися моторика та сформуватися пробка з калових мас.

Закреп у дитини в 3 роки та старше виникає практично з тих же причин, що і у дворічному віці. Важливо пам’ятати, що це не хвороба, а симптом, тому обов’язково необхідно виявити, чому він з’явився та як вплинути на ситуацію.

Як позбавитися від закрепів у дітей

Оскільки у більшості випадків затримка випорожнення у малюків виникає в силу фізіологічних причин, лікування закрепу у дітей у першу чергу необхідно починати з корекції харчування.

У випадку грудного вигодовування немовляти важливою є дієта матері, яка годує груддю. Необхідно обов’язково звернути увагу на продукти, що вживаються, оскільки часто вони можуть спровокувати закреп у малюка.

Якщо ж у випадку штучного вигодовування у дитини виник закреп, як допомогти у такому разі? Варто замінити суміш на максимально адаптовану до травлення крихітки, аби вона могла комфортно засвоюватися. Краще, якщо за своїми компонентами вона буде максимально близькою до тих, які є в материнському молоці. Рекомендують суміші зі зниженим вмістом лактози та наявністю пребіотичного комплексу: фруктоолігосахаридів, галактосахаридів. Зверніть увагу на те, аби суміш включала у себе частково розщеплений білок та оптимізований жировий склад, наприклад бета-пальмітинову жирну кислоту, яка знаходиться у материнському молоці.

Аби зменшити навантаження на слабку травну систему дитини, необхідно підбирати склад, що максимально наближений до компонентів природного грудного молока. Деякі речовини, що містяться у неправильних сумішах та коров’ячому молоці, можуть згущувати кал та викликати закрепи у малюка. Під час порушення перистальтики порушується і засвоєння кальцію, яке впливає на кістки, енергетичну цінність самої суміші. Їжа, що містить бета-пальмітинової кислоти допомагає пом’якшити кал та уникнути закрепів, оскільки не перешкоджає засвоєнню кальцію та імітує материнське молоко.

Можливості скоригувати харчування збільшуються у випадку введення прикорму (5-6 місяців). У раціон малюка варто включити їжу, багату на волокна (овочі, фруктове пюре).

Якщо у дошкільному чи шкільному віці виникає закреп у дитини, чим годувати її в такому випадку? Харчування обов’язково має бути маленькими порціями, 5-6 прийомів на день.

Полегшують випорожнення кишечника такі продукти:

 • овочі та фрукти у сирому вигляді;
 • сухофрукти: курага, чорнослив, інжир;
 • відварні овочі: гарбуз, кабачок, буряк, морква;
 • рослинні олії;
 • достатнє вживання рідини: компоти, соки, морси;
 • кисломолочні продукти.

У дієті рекомендується обмежити продукти, що сповільнюють перистальтику: деякі каші (пшенична, рисова, манна), борошняні вироби, перетерті супи, кисілі. Бажано не використовувати фрукти та ягоди з в’яжучою дією: груша, айва, банан, гранат, кизил, чорниця.

У випадку закрепу важливою є достатня фізична активність.

Як лікувати закреп у дитини в домашніх умовах? Багато батьків вдаються до клізм. Втім, не варто робити це часто, оскільки порушується формування природного рефлексу. Більш безпечними у випадку закрепів є мікроклізми, однак призначити їх має спеціаліст.

У будь-якому випадку, якщо виникли закрепи у дітей, причини та лікування має визначити лікар. У випадку необхідності він може призначити медикаментозні засоби: спазмолітики, послаблюючі, пробіотики, прокінетики.

Коли варто звернутися до лікаря

Батьків непокоїть, якщо у дитини закреп, що робити в такому випадку? Часто затримка дефекації можлива в силу фізіологічних причин. Та є стани, за яких закреп у дитини потребує термінового звернення до лікаря. Це наявність у випорожненнях крові, блювання, ознаки інтоксикації, метеоризм, погіршення загального стану, відсутність ефекту у випадку корекції харчування та медикаментозної терапії.

Профілактика закрепів у дітей

Попередити закреп у дітей допоможе різноманітне повноцінне харчування, в якому мають бути продукти, багаті на волокна (вівсяні пластівці, борошно грубого помелу, квасоля, горох). У випадку грудного вигодовування важливою є дієта матері, яка годує груддю. Гарним «засобом» від закрепу у дітей є достатня фізична активність. Не варто забувати про повноцінний режим пиття. Всі ці заходи допоможуть виключити ризик виникнення закрепу у дитини.

 

Джерела:

 1. Запоры. Что делать? Автор Елисеев Александр. Серия Здоровый образ жизни и долголетие. Издательство Рипол Классик. 2008 год. 64 страницы.
 2. Особливості діагностики та підходи до лікувально-профілактичного харчування дітей раннього віку з функціональними розладами травної системи. Методичні рекомендації МОЗ  України. – Київ, 2016. – 28 с.
 3. Benninga M, Nurco S. Childhood functional gastrointestinal disorders:neonate/toddler .Gastroenterology 2016;150:1443-1455.
 4. Запоры у детей. Авторы: Ирина Юрьевна Мельникова, Новикова В.П., Думова Н.Б. Библиотека врача-специалиста. Москва, издательская группа ГЭОТАР-Медиа, 2009 – Всего страниц: 137.
Сохраните статью и расскажите друзьям Метки

Похожие статьи