Проблеми з травленням, Симптоми і лікування

Закрепи у дітей

Закреп – це стан, за якого кишечник не спорожняється протягом тривалого проміжку часу (доба та більше).

Багатьох батьків хвилює, що робити, якщо у дитини закреп? У першу чергу необхідно пам’ятати, що даний стан не є захворюванням, а лише симптомом тієї чи іншої патології. Тому, якщо у малюка систематично спостерігається затримка випорожнення, варто звернутися до спеціаліста, аби розібратися з причиною.

Закреп у новонародженої  дитини часто виникає, якщо вона знаходиться на штучному чи змішаному вигодовуванні. Таке можливо у 35% випадків, як під час використання неадаптованих, так і адаптованих сумішей.

Закреп у місячної чи дещо старшої дитини має насторожити батьків. Адже часто саме у малюків до 1 року так можуть проявлятися різноманітні вроджені патології, наприклад, інвагінація кишечника, хвороба Гіршпрунга. Тому у цьому віці варто виключити всі можливі причини даного стану.

Автора: к.мед.н., доцент Пакулова-Троцка Ю.В., д.мед.н., проф. Няньковський С.Л.

Види закрепів

У дітей виникають такі види закрепів:

  • первинний – у випадку вроджених вад розвитку чи набутих патологій;
  • вторинні – як симптом деяких захворювань, побічне явище під час використання ряду ліків;
  • ідіопатичний – порушується моторика кишечника, причини такого стану невідомі.

Залежно від патогенезу:

  • механічний закреп виникає у результаті органічних причин, у результаті яких кишечник дещо звужується;
  • дискінетичний – буває у випадку дисфункції органів травлення;
  • аліментарний – розвивається у випадку голодування, дефіциту в раціоні харчових волокон та недостатнього вживання рідини;
  • психологічний закреп у дитини може виникати у випадку її знайомства з горщиком, наявності тріщин у прямій кишці.

Залежно від тонусу стінок кишечника, закрепи бувають таких видів:

  • Атонічний – тонус кишечника знижено, перистальтика в’яла, тому відбувається повільне просування калових мас, вони накопичуються, виникає закреп. Частіше атонія виникає, якщо порушено режим харчування, у випадку гіподинамії.
  • Спастичному закрепу сприяють спазми м’язів деяких відрізків кишечника. Це призводить до того, що дефекація затримується, калові маси накопичуються та важко просуваються вздовж кишечника. У такому випадку, живіт дитини здуто, виникає важкість та дискомфорт, відчуття розпирання, спазми. Спастичний закреп може спостерігатися у випадку стресу, ендокринної патології.

Залежно від тривалості процесу, розрізняють гострий та хронічний закреп у дітей.

Закреп у немовляти виникає в різних ситуаціях:

  • У випадку вроджених патологій кишечника (аномалії розвитку кишечника, звуження чи відсутності ануса).
  • Незрілість кишечника. У результаті недостатнього розвитку нервових закінчень порушується перистальтика кишечника.
  • Хвороби інших органів. На кишкову моторику впливають такі патології, як рахіт, дефіцит гормонів щитовидної залози, хвороби нервової системи.
  • Закреп у дитини на грудному вигодовуванні може залежати від дієти матері. Проблеми з дефекацією у малюка можуть виникнути, якщо жінка споживатиме міцну каву або чай, багато риса чи хлібобулочних виробів.

Симптоми закрепів у дітей

Коли можна говорити про закреп у дитини? Треба звернути увагу на консистенцію калу та частоту випорожнень. У новонароджених дітей кал у нормі, якщо він напівоформлений чи кашоподібний, а кількість дефекацій приблизно така сама, як і годувань. Якщо у малюка штучне вигодовування, частота випорожнення зменшується.

Для дітей з 1 до 2 років нормальна частота дефекації – до 2 раз в день. Випорожнення частково оформлені. Якщо кал стає твердим, це розглядають, як схильність малюка до закрепу.

У дітей після 2 років випорожнення має бути не менше одного разу на добу, воно оформлене, без патологічних домішок. Якщо акт дефекації відбувається рідше, можна стверджувати про закреп у дитини. Також звернути увагу треба, якщо випорожнення хворобливі чи виникають епізоди їх нетримання.

Іноді буває рідкий закреп у немовляти. Спочатку виникає своєрідна «пробка», а далі виходить рідкий кал. Таке може траплятися у випадку непереносимості деяких продуктів (наприклад, лактазна недостатність), у випадку алергій. У випорожненнях можуть з’являтися прожилки крові. Така ситуація може виникати і у випадку запалення у кишечнику. У цьому випадку, з’являться біль у животі, метеоризм, бурчання, неспокій, інтоксикація, поява у калі піни чи слизу. У випадку виникнення рідкого закрепу у малюка варто звернутися до лікаря, оскільки він не буває фізіологічним, а говорить про порушення в організмі.

У випадку закрепів у дітей можуть спостерігатися такі симптоми, як швидка втомлюваність, нудота, поганий апетит, нервозність, головний біль, відчуття швидкого насичення, іноді підвищення температури тіла. У випадку виникнення закрепу у дитини та інших проявів, варто звернутися до лікаря, який допоможе розібратися, чому це відбувається.

Причини закрепу у дітей

Іноді такий стан може бути фізіологічним, в інших випадках свідчити про наявність серйозної патології. Тому обов’язково варто визначити, чому у дитини закреп.

Закреп у дитини у місяць може виникати у випадку незбалансованого харчування матері, яка годує груддю, різкої зміни суміші чи переходу з грудного вигодовування на штучне, у випадку наявності непереносимості молока, вроджених патологій. Дуже важливо визначити, чому у немовляти закреп. Часто причиною такого стану у цьому віці можуть бути і більш серйозні проблеми, наприклад, різноманітні хвороби: мегаколон, доліхосигма, гіпотиреоз, хвороба Гіршпрунга, ураження нервової системи під час пологів, інвагінація кишечника, парапроктит, тощо.

Закреп у дитини в 1 рік буває у випадку дефіциту заліза в організмі, недотримання режиму пиття, пізнього введення прикорму, порушення кишкової моторики у випадку рахіту.

Закреп у дитини в 2 роки може виникати з таких причин:

  • Порушення режиму харчування – в раціоні мало їжі, що містить клітковину, чи багато тваринних білків.
  • Прийом деяких ліків, наприклад, антибіотиків. На фоні цього часто виникає дисбактеріоз, одним з симптомів якого є закреп.
  • Зневоднення – часта сухом’ятка, порушення режиму пиття. Або закреп може виникнути, як результат втрати рідини у випадку блювання, сильної діареї, високої температури тіла.
  • Порушення кишкової прохідності та закреп можуть з’явитися у випадку потрапляння чужорідного тіла, закупорки просвіту кишечника глистами, різноманітних вроджених аномалій ШКТ.
  • Отруєння деякими медикаментами чи токсичними речовинами (свинець).
  • Психологічні причини – звикання до дитячого садка. Часто у незнайомому оточенні малюки стримують позиви до дефекації, через що може погіршуватися моторика та сформуватися пробка з калових мас.

Закреп у дитини в 3 роки та старше виникає практично з тих же причин, що і у дворічному віці. Важливо пам’ятати, що це не хвороба, а симптом, тому обов’язково необхідно виявити, чому він з’явився та як вплинути на ситуацію.

Як позбавитися від закрепів у дітей

Оскільки у більшості випадків затримка випорожнення у малюків виникає в силу фізіологічних причин, лікування закрепу у дітей у першу чергу необхідно починати з корекції харчування.

У випадку грудного вигодовування немовляти важливою є дієта матері, яка годує груддю. Необхідно обов’язково звернути увагу на продукти, що вживаються, оскільки часто вони можуть спровокувати закреп у малюка.

Якщо ж у випадку штучного вигодовування у дитини виник закреп, як допомогти у такому разі? Варто замінити суміш на максимально адаптовану до травлення крихітки, аби вона могла комфортно засвоюватися. Краще, якщо за своїми компонентами вона буде максимально близькою до тих, які є в материнському молоці. Рекомендують суміші зі зниженим вмістом лактози та наявністю пребіотичного комплексу: фруктоолігосахаридів, галактосахаридів. Зверніть увагу на те, аби суміш включала у себе частково розщеплений білок та оптимізований жировий склад, наприклад бета-пальмітинову жирну кислоту, яка знаходиться у материнському молоці.

Аби зменшити навантаження на слабку травну систему дитини, необхідно підбирати склад, що максимально наближений до компонентів природного грудного молока. Деякі речовини, що містяться у неправильних сумішах та коров’ячому молоці, можуть згущувати кал та викликати закрепи у малюка. Під час порушення перистальтики порушується і засвоєння кальцію, яке впливає на кістки, енергетичну цінність самої суміші. Їжа, що містить бета-пальмітинової кислоти допомагає пом’якшити кал та уникнути закрепів, оскільки не перешкоджає засвоєнню кальцію та імітує материнське молоко.

Можливості скоригувати харчування збільшуються у випадку введення прикорму (5-6 місяців). У раціон малюка варто включити їжу, багату на волокна (овочі, фруктове пюре).

Якщо у дошкільному чи шкільному віці виникає закреп у дитини, чим годувати її в такому випадку? Харчування обов’язково має бути маленькими порціями, 5-6 прийомів на день.

Полегшують випорожнення кишечника такі продукти:

  • овочі та фрукти у сирому вигляді;
  • сухофрукти: курага, чорнослив, інжир;
  • відварні овочі: гарбуз, кабачок, буряк, морква;
  • рослинні олії;
  • достатнє вживання рідини: компоти, соки, морси;
  • кисломолочні продукти.

У дієті рекомендується обмежити продукти, що сповільнюють перистальтику: деякі каші (пшенична, рисова, манна), борошняні вироби, перетерті супи, кисілі. Бажано не використовувати фрукти та ягоди з в’яжучою дією: груша, айва, банан, гранат, кизил, чорниця.

У випадку закрепу важливою є достатня фізична активність.

Як лікувати закреп у дитини в домашніх умовах? Багато батьків вдаються до клізм. Втім, не варто робити це часто, оскільки порушується формування природного рефлексу. Більш безпечними у випадку закрепів є мікроклізми, однак призначити їх має спеціаліст.

У будь-якому випадку, якщо виникли закрепи у дітей, причини та лікування має визначити лікар. У випадку необхідності він може призначити медикаментозні засоби: спазмолітики, послаблюючі, пробіотики, прокінетики.

Коли варто звернутися до лікаря

Батьків непокоїть, якщо у дитини закреп, що робити в такому випадку? Часто затримка дефекації можлива в силу фізіологічних причин. Та є стани, за яких закреп у дитини потребує термінового звернення до лікаря. Це наявність у випорожненнях крові, блювання, ознаки інтоксикації, метеоризм, погіршення загального стану, відсутність ефекту у випадку корекції харчування та медикаментозної терапії.

Профілактика закрепів у дітей

Попередити закреп у дітей допоможе різноманітне повноцінне харчування, в якому мають бути продукти, багаті на волокна (вівсяні пластівці, борошно грубого помелу, квасоля, горох). У випадку грудного вигодовування важливою є дієта матері, яка годує груддю. Гарним «засобом» від закрепу у дітей є достатня фізична активність. Не варто забувати про повноцінний режим пиття. Всі ці заходи допоможуть виключити ризик виникнення закрепу у дитини.

Ефективне вирішення функціональних проблем травлення за допомогою дієтотерапії

Зменшує кольки та закрепи

Рекомендовано асоціацією педіатрів-гастроентерологів та нутриціологів

Nutrilon Комфорт   — адаптована суміш з унікальним комплексом Pronutra+ на основі частково гідролізованого сироваткового білка та зі зниженим вмістом лактози.

Комплекс Pronutra+ був створений завдяки багаторічним дослідженням та науковим розробкам спільно з педіатрами, нутриціологами, неонатологами та іншими спеціалістами. До нього входять:

  • Запатентована формула галакто- та фруктоолігосахаридів (GOS/FOS) 9:1 у дозі 0,8г/100 мл — діє як природний пребіотик, що забезпечує м`якіші та частіші випорожнення, більше схожі на такі, що у дітей на грудному вигодовуванні5. Також комплекс GOS/FOS зміцнює природний імунітет дитини та сприяє розвитку власної корисної мікрофлори6.
  • Бета-пальмітинова кислота — сприяє пом`якшенню випорожнень та нормальному засвоєнню кальцію, що вкрай важливо для зміцнення кісткової тканини малюка.
  • Спеціальний комплекс IQ Pro — містить довголанцюгові поліненасичені жирні кислоти АА та DНА, які необхідні для нормального розвитку нервової системи та головного мозку, що тісно пов’язано з рівнем інтелекту дитини7-8. Згадані кислоти також беруть участь у розвитку сітківки ока та мають загальний позитивний вплив на емоційний стан дитини7-8.

Частково гідролізований сироватковий білок, який міститься у суміші, легше перетравлюється та засвоюється незрілою травною системою малюка.

Оскільки у дітей першого року життя часто може виникати транзиторна лактазна недостатність, яка проявляється кольками, здуттям та діареєю, суміш Nutrilon Комфорт має знижений рівень лактози. Це дозволяє зняти навантаження на незрілу травну систему малюка та суттєво полегшити процес травлення.

Також Nutrilon Комфорт  містить збалансований набір з більше ніж 30 вітамінів, мінералів та інших мікроелементів, який відповідає особливим потребам дитини у ранньому віці та надає їй необхідне для нормального росту та розвитку.

Якщо грудне вигодовування неможливе, обравши Nutrilon Комфорт, Ви будете впевнені, що Ваш малюк отримує необхідні компоненти для розвитку інтелекту, мозку та нервової системи без кольок, закрепів та здуттів.

Більше інформації.

Джерела:

  1. Запоры. Что делать? Автор Елисеев Александр. Серия Здоровый образ жизни и долголетие. Издательство Рипол Классик. 2008 год. 64 страницы.
  2. Особливості діагностики та підходи до лікувально-профілактичного харчування дітей раннього віку з функціональними розладами травної системи. Методичні рекомендації МОЗ  України. – Київ, 2016. – 28 с.
  3. Benninga M, Nurco S. Childhood functional gastrointestinal disorders:neonate/toddler .Gastroenterology 2016;150:1443-1455.
  4. Запоры у детей. Авторы: Ирина Юрьевна Мельникова, Новикова В.П., Думова Н.Б. Библиотека врача-специалиста. Москва, издательская группа ГЭОТАР-Медиа, 2009 – Всего страниц: 137.
  5. Рандомізоване подвійне сліпе дослідження ефективності нової дитячої суміші, що містить частково гідролізований білок, високий рівень бета-пальмітинової кислоти, і неперетравлювані олігосахариди/ Шмельце, Вірс, Скопнік та ін.// Журнал дитячої гастроентерології та харчування. – 2003. – №36. – С. 343–351.
  6. Няньковський С. Л. Імуномодулюючий та захисний вплив пребіотичного комплексу олігосахаридів Immunofortis у дітей раннього віку, які знаходяться на штучному вигодовуванні / С. Л. Няньковський, О. С. Івахненко, Д. О. Добрянський // Совр. педиатрия. — 2010. — № 5 (33). — С. 147—150.
  7. Willatts P, Forsyth JS, DiModugno MK, Varma S, Colvin M. Effect of long-chain polyunsaturated fatty acids in infant formula on problem solving at 10 months of age. Lancet. 1998;352(9129):688-691.
  8. Koletzko, Berthold & Lien, Eric & Agostoni, Carlo & Böhles, Hansjosef & Campoy, Cristina & Cetin, Irene & Decsi, Tamás & Dudenhausen, Joachim & Dupont, Cristophe & Forsyth, Stewart & Hoesli, Irene & Holzgreve, Wolfgang & Lapillonne, Alexandre & Putet, Guy & Secher, Niels & Symonds, Mike & Szajewska, Hania & Willatts, Peter & Uauy, Ricardo. (2008). The roles of long-chain polyunsaturated fatty acids in pregnancy, lactation and infancy: review of current knowledge and consensus recommendations. Journal of perinatal medicine. 36. 5-14. 10.1515/JPM.2008.001.

 

Сохраните статью и расскажите друзьям Метки

Похожие статьи